Adnan Khuade’nin itirazı reddedildi!

23 Mayıs tarihinde evi ve işyeri aranan Adnan Khuade’nin mahkemeye yaptığı itiraz reddedildi.

Natpress’in haberine göre,  Türkiye’den Maykop’a yerleşmiş dönüşçülerden olan ve 23 Mayıs’da eviyle işyerinde arama yapılan Adnan Khuade’nin Maykop mahkemesine iş yerini arama izninin iptali için yaptğı başvuru reddedildi.

8 Haziran tarihinde yapılan mahkemede, savcılık görevlisi soruşturma memurunun arama iznini yasal bularak destekledi. Hakim ise Adnan Khuade’nin iş yerini arama izninin iptal edilmesi talebini reddetti.

Karar sonucunda açıklamalarda bulunan Adnan Khuade, mahkemenin beklendiği gibi hukuk dışı karar verdiğini, ancak Adıge Cumhuriyeti yüksek mahkemesine, sonucu bilmesine rağmen yeniden başvuracağını söyledi. Evinin mahkeme kararıyla aranması nedeniyle yüksek mahkemeye verdiği itiraz dilekçesiyle ilgili henüz herhangi bir gelişme olmadığını da sözlerine ekledi.

Adnan Khuade, Rusya’da hak hukuk aramanın zorluğuna dikkat çekerek hakim ve savcıların FSB’nin baskısı altında olduklarını öne sürdü.

Yapacağı bütün itirazların aleyhinde sonuçlanacağını bilmesine rağmen mücadelesini sürdüreceğini bildiren Adnan Khuade, Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesine kadar Rusya’daki bütün hukuki aşamaları tamamlamak istediğini belirtti.

Çerkesya Yurtseverleri grubundan olan Adnan Khuade bundan 15 yıl önce Maykop Rayonunda bulunan Hımışçey köyünde yasadışı arsa aldıkları gerekçesiyle, ilgili dönüşçü Çerkeslere karşı açılmış davayla ilişkilendirilmiş ve 23 Mayıs tarihinde eviyle işyeri aranmış, özel eşyalarına el konulmuştu. Aynı gün Kabardey Balkar’lı aktivist Çeş Ruslan da gözaltına alınmıştı. Yapılan bu uygulamalar 21 Mayıs gündemli Çerkes aktivistlere baskı olarak değerlendiriliyor.