AİHM Gaysanova davasında Rusya’yı suçlu buldu

“Memorial” İnsan Hakları Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Oleg Orlov, “Danimarka Mülteci Konseyi” çalışanı Zarema Gaysanova’nın Çeçenya’da kaçırılması ile ilgili Rusya’yı sorumlu gören AİHM’nin kararının ardından, yetkili organların işlenen suç ile ilgili etkin bir soruşturma yürütmesi gerektiğini açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 12 Mayıs’ta kaçırılan Zarema’nın annesi Lida Gaysanova’nın şikayeti ile ilgili kararını verdi ve Rusya’yı kaçırma olayının sorumlusu olarak kabul etti. Lida Gaysanova’ya 60 bin avro tazminat ödenmesine karar verildi. AİHM’de Lida Gaysanova’yı, “Memorial” avukatları ile Avrupa İnsan Haklarını Savunma Merkezi avukatları temsil etti.

Danimarka Mülteci Konseyi’nde çalışan 40 yaşındaki Zarema Gaysanova, 31 Ekim 2009’da Caharkale’nin Leninski bölgesinde silahlı bir grup tarafından kaçırıldı. O gün, Gaysanova’nın yaşadığı yere de operasyon düzenlendi. Özel operasyonda Gaysanov ailesinin evi yandı. Zarema Gaysanova ise bilinmeyen bir yere götürüldü, başına ne geldiği hala bilinmiyor. Ramzan Kadirov, 2 Mart 2010’da İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyabin ile yaptığı görüşmede, Zarema Gaysanova’nın kaçırıldığı gün yürütülen özel operasyonu yönettiğini itiraf etti. Kalyapin, bu açıklamayı göstererek, Gaysanova’yı kaçıranların güvenlik güçleri mensupları olduğunu iddia etti.

Orlov’un açıklamasına göre, Rusya tarafının, ceza olarak belirlenen 60 bin avro tazminatı ödemesi ve bu olayla ilgili soruşturmayı tekrar açması gerekiyor.

İşkence Karşıtı Komitenin uluslararası şubesi eski başkanı Olga Sadovskaya, AİHM kararıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Zarema Gaysanova’yı kaçıranların bulunarak cezalandırılacağına inanmadığını belirtti.

Sadovskaya, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Mahkemenin sadece Zarema Gaysanova’nın ortadan kaybolması olayını kabul etmeyip, onun özel operasyonla, bilinçli olarak kaçırılıp öldürüldüğü hükmünü vermiş olması çok önemli. Ama bizler, birilerinin bu cinayetten dolayı cezalandırılacağına kesinlikle inanmıyoruz” dedi.