Altı ay içinde 67 direnişçi öldürüldü

2015 Ocak Haziran ayları arasında gerçekleştirilen operasyonların değerlendirildiği toplantıda meslektaşlarına hitaben konuşan Kuzey Kafkasya Federal Bölge İçişleri Bakanlığı Genel İdaresi Başkanı Sergey Çençik, Kafkasya’da altı ay içerisinde 67 direnişçinin öldürüldüğünü ve bunların 14’ünün yüksek rütbeli olduğunu söyledi.

Çençik, yaptığı açıklamada, “Yapılan operasyonlarda 177 gerilla ele geçirildi. 53 gerilla teslim oldu. 28 sığınak ve 107 cephanelik yok edildi” dedi.

Vesti Kavkaza’dan bir muhabirin sorularını yanıtlayan Çençik, son altı ayda Kafkasya’da yaşanan silahlı çatışma ve patlamalarda gözle görülür bir azalma yaşandığını kaydetti. Çençik açıklamasında “Çatışmalar üç kat azaldı. Güvenlik organları ve sivil halkın verdiği kayıp ise dört kat azaldı. 2015’in ilk altı ayında 447 suç kayıtlara geçti. Bunların 262’si ağır suçlardan sayılıyor. 102 suç organize grup veya örgütlerce işlendi. Geri kalanı, 132’si silah kaçakçılığı, 94’ü ekonomik ve 24’ü yolsuzluk suçu seklinde” dedi.

Açıklamaya göre, altı ay içerisinde yürütülen operasyonlarda güvenlik güçlerinden 8 kişi öldürüldü, 30 kişi ise yaralandı.