Arutünov: “Çerkesler anavatana kabul edilmeli”

Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü (İEA RAN) üyesi, Kafkasya Bölüm Başkanı Sergey Arutünov, Suriyeli Çerkeslerin durumuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Açıklamanın tam metnini Aheku sitesinden alıntılıyoruz.

Ben, RAN üyesi, İEA RAN Kafkasya Bölümü Başkanı Arutünov Sergey Aleksandroviç, Suriye ve diğer Orta Doğu ülkelerinde yaşanan krizler ve bunun sonucu olarak oluşan mülteci problemi sebebiyle, Rusya yönetiminin mültecilere, acil olarak yardımda bulunması gerektiğini düşünüyorum. Kafkas kökenli muhacirlerin, Adıgey, Krasnodar Kray, Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Stavropol Kray, Kuzey Osetya, İnguşetya, Çeçenya ve Dağıstan’a vizesiz girişleri temin edilmeli.

Bir zamanlar yurtlarından sürülen yurttaşlarımızın, çocuklarına karşı sorumluluğumuzla ilgili herhangi bir bahane üretmenin ve bu sorumluluğu yerine getirmemenin ahlaka aykırı ve merhametsizce olduğunu düşünüyorum.

Sergey Arutünov


Yorumlar
  1. Astamur

    Abazlar niye Cherkezlere yardim etmiyorlar, Cherkezler onlar icin “Bagimsiz” savasta savasamadilar mi? Oyle mi Abhazya ve Cherkesya Kardes oluyor