Azerbaycan’da Dağıstan Kültür Günleri

12-13 Mayıs tarihlerinde, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Dağıstan Kültür Günleri” düzenlendi.

“Dağıstan Kültür Günleri” programı, Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov’un girişimiyle, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlendi.

Dağıstan Cumhuriyeti hükümeti ve “Caspian” yatırım şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalanması planlanıyor. Dağıstan Parlamentosu ve Azerbaycan Meclisi arasında da bir anlaşma imzalanacak.

Ayrıca, her iki bölgede yayınlanan Lezgice, Avarca ve Azerice gazete ve dergileri ülkeler birbirlerine gönderecek.

Dağıstan heyeti Azerbaycan’da yaşayan Dağıstanlılar ile bir araya gelecek. Onlarla Dağıstan’da eğitim imkanları üzerine bir toplantı yapılacak.

Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov ayrıca Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile görüştü. Aliyev görüşmede, devlet ve toplum-siyaset adamı Aziz Aliyev’e Dağıstanlıların gösterdiği saygıdan ötürü şükranlarını ifade etti.

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Aziz Aliyev’in hem Dağıstan hem Azerbaycan halkı için çok şey yaptığını ifade etti.

Dağıstan Başkanı Abdulatipov görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya-Azerbaycan ilişkilerinin önemini belirttiğini ifade etti ve bu konuda bölgeler arası ilişkilerin öneminin altını çizdi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Dağıstan Başkanı Abdulatipov, “Bugün bizler bu tespitlerden hareket ediyoruz ve kardeş cumhuriyetle ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Bizim halklarımızın binlerce yıllara dayanan ortak tarihi ve yakın bir kültürü vardır” dedi.