Bahreyn Karaçay atları ile ilgileniyor

Bahreyn’in Rusya Elçisi Ahmed el-Saati, Karaçay-Çerkes’deki binicilik okulunu ziyaret etti.

Ahmed el-Saati Karaçay-Çerkes binicilik okulunu ziyaretinde, Bahreyn’in Karaçay cinsi atları alabileceğini, krallığının bu atlara ilgi gösterdiğini söyledi.

Bahreyn’in Rusya Elçisi Karaçay-Çerkes ziyaretinde, “Atlarınızı satıyor musunuz? Bahreyn’in ihtiyacı olduğunda, Karaçay cins atların atlı polis birliği ve milli tabur için satın alınmaları olasılığını gözden geçirmek isterdik. Bizim dayanıklı atlara ihtiyacımız var. Soğuk hava şartlarına uygunlar mı? Biliyorsunuz, bizim oralar sıcak, ama her yerde klimalar var” ifadesinde bulundu.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Binicilik Sporu Federasyonu engel atlama komitesi başkanı Hasan Hubiyev’in anlattığına göre, Sovyetler Birliği’nde özellikle Karaçay cins atı sınır birliklerinde kullanılıyordu. Bunun dışında bu atın çok sağlam toynakları var, bundan dolayı tüm gün sert bir zeminde veya sıcak asfaltta durabilir. Her at cinsi buna dayanamaz.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Ahmed el-Saati, ziyaretinde, ülkesinin Karaçay-Çerkes’den su almaya ilgi duyduğunu da açıkladı.

Ahmed el-Saati, “Sizin çok değerli bir ürününüz var. Bizim gibi ülkelerde su büyük bir sıkıntı. Suyun bizim ülkemize nasıl ihraç edilebileceğini müzakere etmek lazım. Kralımız kısa bir süre önce, yeni su ithal etme yolları aramak gerektiğini söyledi, çünkü şu anda biz suyu denizden alıyoruz. İnanıyorum ki, benim ülkemde su veya su kaynaklarını, termal suları satın almaya ilgi duyacak çok sayıda yatırımcı vardır” dedi.