Barinov: “İslami Devlet ismi değişmeli”

Federal Milli İşler Ajansı (FADN) başkanı İgor Barinov “İslam Devleti” isminin değiştirilmesi önerisinde bulundu.

Barinov’a göre, bu isimlendirmede iki yanlış var. Birincisi, bu bir devlet değil ve ikincisi, İslami bir örgüt değil.

Caharkale’de yapılan, “Rusya Federasyonu Cumhuriyetleri yürütme organlarının 2025’e kadar devlet politikalarını gerçekleştirme konusunda görevler”  konulu toplantının ardından Barinov, “Kendilerini ‘İslam Devleti’ olarak adlandıran teröristler milyonlarca insanı kandırmaya ve bu yolla meşruiyet kazanmaya çalışıyorlar. Bu adlandırmayı her gün tekrarlayan politikacılar ve gazeteler aslında farkında olmadan teröristlerin bu meşruiyet çabalarına hizmet ediyor” açıklamasında bulundu.

FADN başkanı, “IŞİD bir devlet değil! Bu bir terör örgütüdür, hukuki statüsü, devlet kurumları, kendi bölgesi ve kanunları yoktur. Bu var olmayan devlet ise kendisini İslami olarak adlandırdığında, Rusya’da yaşayan 20 milyon Müslüman kendisine hakaret edilmiş hissediyor. Çünkü teröristlerin fikirleri geleneksel İslami değerlerden çok uzak. IŞİD liderleri dini liderler değiller. Onlar teröristtirler ve böyle adlandırılmaları gerekir. ‘İslam Devleti’ adlandırmasının kullanılmasından vazgeçilmesini ve IŞİD terör örgütü olarak adlandırılmalarını öneriyorum” dedi.

Barinov, IŞİD örgütünde savaşan beş binden fazla RF ve BDT ülkesi vatandaşının, kendi ülkeleri için potansiyel bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Barinov, son yıllarda Kuzey Kafkasya Federal Bölgede terör tehlikesinin azaltılması için çok şey yapıldığını, bir çok örgüt liderinin yok edildiğini, terör eylemi sayısının azaldığını, radikal düşüncelerin yayılması konusunda engelleyici çalışmaların iyileştirildiğini kaydetti. Ancak Barinov’a göre, “Bununla birlikte belirtmek gerekiyor ki, yeni tehditler ortaya çıkıyor. Geçenlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve BDT ülkelerinden beş binden fazla kişinin şu anda IŞİD saflarında savaştığını açıkladı. Bunlar arasında birçok Kafkasyalı da var. Asıl problem onların oraya gitmiş olmaları değil, onların oradan dönecek olmalarıdır”. Barinov’un ifadesine göre, Rusya şu anda yeni bir radikalizm tehdidi altında ve bugüne kadar karşılaşılanların en tehlikelisi.

Barinov, “Sadece emniyet güçlerinin hazır olması yeterli değil. Onlar zaten işlerini yapıyorlar. Yönetimin tüm organları, Müslüman din adamları, öğretim üyeleri, okul öğretmenleri, medya temsilcileri ve gençlerin yetişmesiyle ilgilenen herkesin karşılıklı, ortak bir çalışma yürütmesi gerekiyor” dedi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Caharkale’deki toplantıyı Rusya Devlet Başkanı Kuzey Kafkasya Federal Bölge temsilcisi Sergey Melikov yürüttü.