Bogus: “DÇB dağılmanın eşiğine gelmiştir.”

Karaçay-Çerkes ve Adıgey “Adıge Khase” DÇB’den ayrıldı.

Adıgey Adıge Khase Başkanı Adam Bogus, Karaçay-Çerkes ve Adıgey Cumhuriyetleri’nde bulunan Adıge Khase’lerin Dünya Çerkes Birliği’nden ayrıldığını açıkladı. Bogus açıklamasında ayrıca, DÇB başkan yardımcılığından istifa ettiğini belirtti.

Dünya Çerkes Birliği’nin 19 Eylül’de yapılan kongresinde, Hauti Sohrokov birliğin başkanı seçildi. Sohrokov için 73 delegeden 62’si evet, 10’u hayır oyu kullanırken, 1 kişi çekimser kaldı.

Sohrokov’un başkanlık adaylığına Adıgey ve Karaçay-Çerkes heyet üyeleri olumsuz oy kullandı.

DÇB kongresi öncesinde Krasnodar Kray FSB idaresi Adıgey Adıge Khase Başkanı Adam Bogus’u sorguya çağırdı. Bogus’un yaptığı açıklamaya göre, sorgu hakimleri kendisinin DÇB kongre çalışmasına katılmasını istemediler.

19 Eylül’de yapılan DÇB Kongresine katılamayan Bogus, akşam 17’ye kadar Krasnodar’da soruşturma şubesinde tutulduğunu, ancak herhangi bir işlem yapılmadığını ifade etti. Bogus, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Görünen o ki, sorgu hakimleri Nalçik’e uçakla gideceğimi ve kongreye katılacağımı ve her şeyi berbat edeceğimi düşündüler” dedi.

Bogus’un ifadesine göre, 18 Eylül’de DÇB Kongresine gelen tüm heyetlerin başkanları Kabardey-Balkar başkanı ile görüştüler.

Bogus, “Karaçay-Çerkes Adıge Khase Başkanı Muhammed Çerkesov, ülke başkanı ile yaptığı görüşmede, Hauti Sohrokov’un çalışmalarını eleştirdi. Bu tür görüşmelerde Kabardey-Balkar başkanı genellikle heyet başkanları ile görüşür ve DÇB başkanlığı için aday konusunda düşüncelerini belirtir. Ancak Muhammed Çerkesov’un konuşmasının ardından ülke başkanı taleplerini dile getirmedi” dedi.

Kongre delegelerinin, görev başındaki DÇB başkanının adaylığını yeni kongrede de desteklediğini düşünen Bogus, “Benim yanımda Sohrokov’un adaylığına kesinlikle karşı çıkan insanlar sonuçta onun lehinde oy kullandılar. Sohrokov için oy kullanmamaya kesinlikle karar veren delegeler ise oylama esnasında salondan çıkmayı istediler. Delegeler Kabardey-Balkar Başkanı ile görüştükten sonra DÇB oturumu yapıldı ve Sohrokov birliğin başkanlığı için adaylığını sundu. Adıgey’den bir kaç delege salondan çıktı. Sohrokov aleyhinde iki Karaçay-Çerkesli delege oy kullandı. Ürdün, Suriye ve Türkiye delegeleri de Sohrokov’un adaylığına karşı çıktı. Onlara yönelik nasıl bir çalışma yürütüldü, onlar neden yaklaşımlarını değiştirdiler, bilmiyorum” dedi.

Haziran sonunda Adıgey Adıge Khase Başkanı Adam Bogus ile Karaçay-Çerkes Adıge Khase Başkanı Muhammed Çerkesov birlikteki üyeliklerini durdurdu. Uzmanlar, DÇB’deki dağılmanın alternatif örgütlerin kurulmasına ve Rusya ve diasporada bulunan Çerkeslerin diyalogunun yitirilmesine neden olacağını düşünüyor.

Bogus, Adıgey ve Karaçay-Çerkes temsilcilerinin yeni DÇB konseyinde ve yönetim kurulunda yer almadıklarını ifade ederken, DÇB başkan yardımcılığı görevini bırakmaya karar verdiğini de ifade etti.

Bogus, “Yazın kendi örgütümüz içinde yaptığımız kongrede, Adıgey’den dört delege seçtik ve kongreye gönderdik. Ancak, sadece kongre,  DÇB konsey ve yönetimi kurulu üyeliğine Adıgeyli delegelerin seçimi konusunda tavsiyede bulunabilir. Biz, bu tür delegeler seçmedik. Ve şu anda Adıgey’den DÇB konseyine ve yönetim kuruluna hiç kimse seçilmedi. DÇB yönetim kuruluna, bunun yerine, Adıgelerin yaşadığı farklı ülke ve bölgeleri temsil eden 25 kişi seçildi. Daha önceden, cumhuriyetimizden üç yönetim kurulu üyesi ve bir denetim komisyonu üyesi seçilirdi. Bildiğim kadarıyla, Karaçay-Çerkes’den Çerkes aktivistler, DÇB faaliyetlerine katılmayı reddetti. Muhammded Çerkesov DÇB başkan yardımcılığı görevini ve yönetim kurulu çalışmalarına katılmayı reddetti” dedi.

Adıgey Adıge Khase Başkanı Bogus’un ifadesine göre, DÇB yönetimi, “birlik tüzüğünün tüm kurallarını ihlal etti”. Diasporanın Sohrokov’un yeniden seçilmesiyle ilgili tepkileri konusunda Bogus, “DÇB dağılmanın eşiğine gelmiştir” ifadesinde bulundu.

Bogus, “Diaspora temsilcilerinden çok sayıda yorum gelmeye başladı. Herkes alternatif uluslararası Çerkes birliğinin kurulması gerektiğini söylüyor. Böyle bir istek bana da mantıklı geliyor” dedi.