Çeçen Kadını Günü kutlandı

20 Eylül’de Çeçenya’nın Gudermes bölgesi, Hangaş-Yurt köyünde Çeçen Kadını Günü töreni düzenlendi.

İki yıl önce Hangaş-Yurt köyünde, Eylül 1819’da Rus-Kafkas savaşlarında hayatını kaybeden Çeçen kadınları anısına “Dadi-Yurt” anıtı açılmıştı. Bu anıt, bir zamanlar Dadi-Yurt köyünün bulunduğu yere dikildi.

Törene, Çeçenya başkanlığı ve hükümet genel idaresi başkan yardımcısı Hadijat Dulayeva, Çeçenya milli politikalar, dış ilişkiler, basın ve enformasyon bakanı Cambulat Umarov, ekonomik ve sivil güvenlik konseyi sekreteri Vahit Usmayev, Caharkale belediye başkanı Muslim Huçiyev, bakanlık ve müdürlük temsilcileri, gazeteciler ve bölge sakinleri katıldı.

Savaşta hayatını kaybeden 46 cesur kadının hatırasını anmaya aydınlar ve gençler de katıldı.

Cambulat Umarov konuşmasında, kadının toplumdaki rolünün altını çizdi ve Allah’ın ona vermiş olduğu yüksek konumu ifade etti.

Umarov, yaptığı konuşmada, “Çeçen ve İnguş kadını evin sahibi ve süsüdür. İnsanlara yaşam, barış ve sükunet taşır. Kan davalılar karşılaşıp birbirlerine hançer eçktiklerinde, onları sadece başındaki örtüyü çıkarıp ortalarına atan kadın durdurabilirdi. Onun bu hareketine herkese saygı duyardı. Çeçen halkının zor bir tarihi, zor bir yaşamı var. Çeçen atasözünde “Erkek çocuğu yetiştirirsen bir adam yetiştirirsin, kız çocuğu yetiştirirsen bir millet yetiştirirsin” deniyor. Son 20 yılda Çeçen kadının ruhundaki güzellik ortaya çıktı ve yakınlarını kurtarmak için ne gibi zorluklara katlanabileceklerini gösterdiler.

Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurur: “Şüphesiz kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. O kemiği doğrultmayı istediğin zaman, kırabilirsin. O halde geçinme yolunu seç de onunla yaşayabilesin”. Biz erkeklerin kadına nazik davranmamız, değer vermemiz, saygı duymamız, korumamız ve sevindirmemiz gereklidir. Bunlar, kadınların erkeklerde takdir ettikleri niteliklerdir” dedi.

Törende, anıta çiçek bırakıldı ve resmi törenin ardından zikir yapıldı.

Grozni İnform’un verdiği bilgilere göre, Çeçen Kadını Günü, Kafkasya savaşlarında ölen 46 Çeçen kadını hatırasına düzenleniyor. Eylül 1819’da General Yermolov’un ordusu Dadi-Yurt Çeçen köyünü yaktı. Esir olarak ele geçirilen Dadin Aybike başkanlığındaki 46 genç kız, Terek nehrinden geçerken, babaları, anneleri, erkek kardeşleri ve kız kardeşlerini öldüren askerlerin kendilerine dokunmasını engellemek için nehre atlayarak intihar etti.