Çeçenler barış gücü olmalı

Çeçenya’nın başkenti Grozny’da (Cevherkale) Çeçen Gürcü dostluk komitesi kuruldu.

Grozny-inform haber ajansın verdiği haberine göre Çeçenya’da 20 ağustos 2015 resmiyet bulan Çeçen Gürcü Dostluk komitesi iki akraba halkın arasında güçlü kültürel köprülerin oluşması için kuruldu.

Komitenin kuruluş toplantı’da Çeçenya cumhuriyeti Gençlik İşleri bakanlığı dış temsilciler daire başkanı İslam Saydayev, Bölgesel Sivil Kuruluşu ”OPTİMUM” lideri Ruslan Ahmayev ve ”Kafkasya Barış Forumu” başkanı Timur Gaurgaev çeçenleri temsil ederken Gürcistanı temsil eden Paata Zviadauri hazır bulundu.

Komitenin Kuruluşun asıl sebebi Kafkasya’nın yerli iki halkın tarihi ve kültürel bağların güçlenmesi olduğunu söyleyen konuşmacılar, komitenin gelecekte Gürcistan ve Rusya arasında köprü oluşmasını arzu ettiklerini altını çizdiler. İslam Saydayev Çeçen Gürcü Komitesi bölgede çok faydalı olabilir dedi. Geçmişte yaşanan olumsuzluklarını aşmaya planladıklarını söyleyen İslam Saydayev özellikle Çeçenlerin Abhaz-Gürcü barışı sağlamak için çok etkili olabileceklerini söyledi. Geçmişte savaşçı olduğumuzu kanıtladık artık Çeçenler barış için iyi ara bulucu olabileceklerini ispat etmek zorunda dedi. İslam Saydayev Çeçen ve Gürcülerin yakınlaşması için en önemli olan iki ülke arası kara yolu bağlantısı ve ticaret olduğunu altını çizdi.

Kafkasya Barış Forumu başkanı Timur Gaurgayev Gürcistan ve Abhazya arasında barış sağlamak istiyorsak bizim Cenevre Antlaşmalara saygılı olmamız lazım dedi. Gürcü kardeşlerimiz için önemli ve kutsal olan bizim için de saygıdeğer ve kutsal olmalı dedi.

Gürcistan’ı temsil eden Paata Zviadauri toplantıda bulunanlara teşekkür etti. Burada bu konuları ele almamızı sağlayan size minnettarım diyen Zviadauri benim içimde hem çeçen hem gürcü kanı var dedi. Hedeflerimize ulaşmak için yandaş bulmamızı gerektiğini bilerek kitleleri bir araya getirecek diyaloglara ihtiyaç olduğunu söyleyen sizler haklıdır biz de barış için uğraşacağız dedi.


Yorumlar
  1. mehmet ali

    gürcülerin bir çok hedefi vardır. ama birincil hedefleri Abhazya ve Güney Osetya’ yı ilhak etmektir. ikinci hedefleri kafkasyayı bir gürcü imparatorluğuna dönüştürmektir. kısaca şöyle diyebiliriz. ruslar olmasaydı. gürcüler olurdu. Allah gözlerini doyursun.