Çeçen dini liderler Putin’e teşekkür etti

Çeçenya Devlet Radyo Televizyon Kurumu ‘Groznıi’ stüdyosunda gerçekleştirilen programda, Yujno- Sahalinsk mahkemesinin Kur’an’dan alıntılar yapan bir kitabı ekstremist olarak tanıması ve Rusya Devlet Duma’nın kutsal kitapları ekstremist materyal olarak tanımayı yasak etmesi konuşuldu.

Programa katılan başlıca uzmanlar, Rus yanlısı Çeçen parlamento başkanı Magomed Daudov, Çeçenya din idaresi başkanı-müftü Salah-hacı Mejiyev, Çeçenya başkanlığı ve hükümeti dini ve sivil birliklerle ilişkiler departmanı müdürü Rizvan Dadayev, Caharkale kadısı Magomdev Hiytanayev, Çeçenya Cumhuriyeti bilimler akademisi başkanı Şarpudi Gapurov, Naur kilisesi başkanı ve keşiş-rahip Amvrosi oldu. Programa gençlik sivil örgütleri temsilcileri, Kunta Hacı Kişiyev Rusya İslam Üniversitesi öğrencileri ve departman çalışanları da katıldı.

Rizvan Dadayev konuşmasında, Çeçen halkının dinini yaşamaya izin verilmeyen zamanlarının olduğunu hatırlattı. Ama, Çeçenya evlatlarının güçlü inancı ve dindarlıkları sayesinde İslam gerçek şekliyle muhafaza edildi.

Dadayev, kısa bir süre önce Çeçen halkının nasıl kenetlendiğini “Çeçenya’nın Kalbi” camii önünde, Hz. Muhammed’e (sav) bağlılığın gösterilmesi amacıyla bir milyondan fazla kişinin toplandığı mitingle gösterdiğini belirtti.

Grozni-İnform’un verdiği bilgilere göre, programa katılanlar RF devlet başkanı ve Rus yanlısın Çeçen hükümeti başkanına dini hakları ve Kur’an’ı korumalarından ötürü teşekkürlerini ifade ettiler.