Çeçenya’da sokak hayvanları için barınak açıldı

Ramzan Kadirov, Caharkale’de sokak hayvanları için yapılan barınağın açılış törenine katıldı.

Konuyla ilgili açıklamayı Kadirov Instagram hesabından yaptı.

Kadirov’un ifadesine göre, barınak Ahmed Kadirov vakfı tarafından inşa edildi.

Kadirov, Elita Zumayeva önderliğinde bir grup genç kızın hasta kedi ve köpekleri iyileştirmek için kendi imkanlarıyla bir bahçe kiraladıklarını hatırlattı. Kadirov, “Bunu öğrendiğimde durumu Ahmed Kadirov Vakfı başkanı, değerli annem Aymana Nesiyevna’ya anlattım, o da bir barınak inşa etmeye karar verdi” diye yazdı.

Barınakta, hayvanların kalması için ayrılmış 350 kabin bulunuyor. Ayrıca, barınakta veterinerler dahil olmak üzere 20 kişi hizmet verecek.

Grozny Inform’un verdiği bilgilere göre, Kadirov, “Sokak hayvanlarının barınacak bir yere kavuşmasından ötürü mutluyum. Ama bir barınak inşa etmeye ihtiyaç duyulmuş olması beni üzüyor. Köpeklerin, kedilerin sokakta kalıyor olması, onların artık istenmeyen oyuncaklar olarak atılması üzüyor. İlk önce hayvanlardan kurtuluyorlar, daha sonra belki de yaşlı ve hasta ebeveynlerine aynı şeyi yapacaklar. Bu barınak boş kalırsa sevineceğim aslında. Çünkü atılmış hiçbir hayvan olmayacak. Elbette, bu konu sadece Çeçenya Cumhuriyetinin bir problemi değil. Bu Rusya genelinde, tüm insanlığın problemi. Başlangıç olarak da barınaktan ‘Darira’ isimli kör kediyi ve ‘Marta’ isimli hasta bir köpeği aldım. Benim güzel ve sağlıklı kedi, köpeklerim var. Şimdi de insanların terk ettiği hayvanlar ile ilgileneceğim” diye yazdı.