Çeçenya’da trafik canavarı ile mücadele

Kadirov ülkede ölümle sonuçlanan trafik kazası cezalarının sıkılaştırılması önerisinde bulundu.

Kadirov bu tür kazalarda, kazaya karışan devlet memurlarının görevlerinden azledilmesini önerdi. Kadirov, hükümet üyeleri, milletvekilleri ilçe ve yerleşim yeri başkanları, emniyet ve din idaresi temsilcileri ile görüştüğünü ifade etti.

Kadirov, Kavpolit’e yaptığı açıklamada, “Faydalı ama zor geçen bir görüşme oldu. Trafik kazalarını milli trajedi olarak değerlendiriyorum. Trafik kurallarını bilinçli olarak ihlal eden sürücüyü teröristten ayırmıyorum. Bu olayla mücadele bugünden itibaren toplumsal bir meseledir. Eğitici çalışmalarla birlikte sert önlemlerin alınmasını öneriyorum. Toplantıda bu önerilerimin desteklendiğini gördüm” dedi.

Kadirov’un yaptığı öneriye göre, trafik cezalarının bir saat içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Kadirov, “Aksi durumda araç otoparka çekilecek. Eğer bir gün içinde cezanın ödendiğine dair makbuz getirilmezse araç satılığa çıkarılacak. Ölümle sonuçlanan trafik kazaları tavizsiz bir sorgulamaya tabi tutulacak. Trafik kazasına neden olan kişi kanunun öngördüğü cezayı alacak, fakat bunun yanı sıra bulunduğu görevden alınabilecek. İlçe ve köy başkanları kendi bölgelerindeki yolların durumundan sorumlu olacaklar” dedi.