Cenevre’de Abhazya görüşmesi

BM Genel Sekreterliği’nin Cenevre görüşmelerindeki özel temsilcisi Anti Turunen ile görüşen Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, Cenevre görüşmelerinin katılımcı ülkeler için faydalı olduğunu söyledi.

Hacimba, “Mümkün olan her yerde sorunlarımızdan bahsetmek önemli. Cenevre görüşmeleri de bu imkanı bize fazlasıyla sunuyor. Ama, denilir ki, kaç kere helva desen de ağzın tatlanmaz. Biz her zaman görüşmelere hazır olunduğunu duyuyoruz. Ama yaşananlar durumun iyileşme yönünde seyrettiğini söylemeye imkan vermiyor” dedi.

Abhazya vatandaşlarının Avrupa’da hala rahatça seyahat edemediğini belirten Hacimba, “Bu meseleler çözülmeli. Bu meseleleri, Abhazya’daki siyasetten bağımsız bir şekilde çözmeliler” dedi.

Cenevre görüşmelerden çıkan sonuçların daha hissedilir bir şekilde uygulanması gerektiğini söyleyen Hacimba, birçok konunun halen çözülmediğini, örneğin Gürcistan‘ın saldırıda bulunmaması konusunda anlaşma imzalanamadığını ifade etti.

Anti Turunen ise yaptığı açıklamada, “Yeniden Abhazya’ya döndüğüm için mutluyum, bu yılki ilk ziyaretim. Umuyorum ki, BM ve Abhazya yönetimi arasındaki işbirliği devam eder. Cenevre görüşmelerinin var olmasının faydasıyla ilgili yaptığınız son açıklamayı gördük ve bundan ötürü memnun olduk. Cenevre görüşmelerinde konuşulan konularla ilgili yeni yaklaşımların gerektiği konusundaki tavsiyelerinizi de anladık” dedi.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Turunen, Abhazya Devlet Başkanı’nın açıklamalarını desteklediğini ve Cenevre’deki görüşmelerin amacının atılacak yeni adımlar konusunda Abhazya’nın yaklaşımının öğrenilmesi olduğunu ifade etti.