“Dağıstan’da doğalgazın %40’ı çalınıyor”

Dağıstan Yüksek Mahkemesi, eski Dağıstan başbakan yardımcısı Magomedgusen Nasrutdinov’u beş yıl hapis ve bir milyon ruble para cezasına çarptırdı.

Ria Derbent haber ajansından Ali Mikailov konuyla ilgili yaptığı haberde, Nasrutdinov’un verdiği ifadeden dikkat çeken şu ifadeleri aktardı:

Öncelikle şuna dikkat çekmek istiyorum, Dağıstan’da doğal gaz dengesizliği kavramı hiç bir zaman olmadı. Dağıstan’da doğal gaz kaybı (belirlenen norma göre) verilen doğal gazın yüzde 3’ünü oluşturdu. Bu anlamda en kötü yıl 99 yılıydı. Dağıstan’da şimdi bu kayıplar yüzde 40’dan yüzde 42’ye kadar çıkabiliyor. Eğer Dağıstan’da gerçekten bu oranda bir doğal gaz kaybı olsaydı, bütün şehirlerimiz yanar, her yanda patlamalar olurdu. Doğal gaz hırsızlığı problemini ben gündeme getirdim. İkincisi: Dağıstan’da fiyatlandırma yapma yasaklandı ve bu yetki sadece Pyatigorsk’a verildi. O dönemin Dağıstan devlet başkanı Magomedsalam Magomedov’a, bunu doğru olmadığını söyledim ve o da beni destekledi. Dağıstan’da Dagneftegaz tarafından 370 milyon küp doğal gaz çıkarılıyor. Dagneftegaz bu gazı 1 ruble 20 kopeyke satıyor. Moskova’da Rosneft’e satıyor. Rosneft bu gazı Mejregiongaz’a satıyor. Mejregiongaz bu gazı Kafkazregiongaz’a veriyor. Kafkazregiongaz bu gazı Dağıstan’daki kendi şubesinden, bize, Dağıstan’daki tüketiciye 5 ruble 20 kopeyke satıyor. Doğal gaz bizde, havaalanı bölgesinde çıkarılıyor.

Takip edildiğimi bir başka konu da doğal gazın fiyatlandırılması konusu. Kuyuda doğal gaz fiyatı yaklaşık 20 kopeyk (belki şimdi, biraz değişmiştir). Tüm fiyat gaz taşımacılığı ile oluşturuluyor. Dağıstan’da fiyat, Yamalo-Nenetski bölgesinden taşınıyormuş gibi belirleniyor. Ben ise, bizim gazı Azerbaycan’dan aldığımızı ve taşımacılık ücretinin yeniden hesaplanması gerektiğini söylüyorum.

Bu sadece gaz tedariği sorunu değil, bir kez daha söylüyorum, 2010’dan beri takip ediliyorum. Geçen 6 yılda, 4 ceza davası ile muhatap oldum.