Dağıstan’da ekstremizme karşı anlaşma

Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov ve Milli İşler Federal Acentesi Başkanı İgor Barinov, milli ve dini ekstremizme karşı durma ve engelleme konularında ortak hareket etme amacıyla işbirliği anlaşması imzaladılar.

Barinov, her iki tarafın ortak bir çabayla “Birleşik Rus milleti ve Rusya kültürlerini geliştirme” programını hazırlamayı düşündüklerini belirtti.

Barinov yaptığı açıklamada, “Federal bütçeden finanse ettiğimiz bölgesel programların analiz sürecinde bizler, bu programların birçoğunun çok zayıf programlar olduğu sonucuna ulaştık. Milli politikalarla ilgilenen insanlar, birleşik Rus milliyetinin sağlamlaşmasının ne demek olduğunu iyi anlamıyorlar. Sevindirici olan şu ki, bu durum ülkenin en iyi beşi arasında olan Dağıstan için söz konusu değil. Dağıstan’a yardımda bulunacağız ve gelişmesi için destek vereceğiz” dedi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Dağıstan Başkanı Abdulatipov, Dağıstan’ın işbirliğinden yana olduğunu belirtti ve hazırlanacak stratejinin hayata geçirilmesi için her şeyi yapacakları sözünü verdi.