Dağıstan’da öğrenciler klasik müzik dinleyecek

Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov, eğitim çalışanları ile gerçekleştirdiği Ağustos toplantısında Dağıstanlı öğrencilere teneffüslerde klasik müzik dinletilmesi önerisinde bulundu. Ayrıca Parlamento Başkanı Hizri Şihsaidov’a da gençlerin manevi-ahlaki eğitimleri konusunda bir program hazırlanması talimatını verdi.

Dağıstan Başkanı Abdulatipov’un ifadesine göre, Kültür Bakanlığı Dağıstan ve dünya klasik müziklerinin CD kayıtlarını hazırladı ve ülkedeki tüm okullara dağıtılacak.

Abdulatipov toplantıda, yeni neslin manevi-ahlaki eğitimine yönelik ‘ cehaletle mücadele ve kültürel aydınlanma’ adı altında hedef pgoramların hazırlamasını da istedi. Bu konudaki çalışma sorumluluğu da Parlamento Başkanı Hizri Şihsaidov’a verildi.

Dağıstan başkanı, Kaspiysk Federal Üniversitesi içinde temel yüksek eğitim kurumunun oluşturulmasının planlandığını da açıkladı. Toplantıda üniversite giriş sınavı uygulamaları üzerinde de duruldu ve bölge başkanı sınavlarda önemli başarıların sağlandığını ifade etti.

Dağıstan Başkanı Abdulatipov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı daha önceki bir toplantıda üniversite giriş sınavlarındaki ihlal ve problemlerin çözüldüğünü ifade etmişti.

Abdulatipov, yönetimlerinin Dağıstan’daki kültürel alanı değiştirmeyi başardığını da açıkladı. Dağıstan Başkanı Abdulatipov, Regnum’a yaptığı açıklamada, “Hem şekli, hem içeriği ile artık eskiyen kültür evlerinin yerine, 52 ilçe ve ilde Rusya halkları geleneksel kültür merkezleri kurduk. Ve bu tecrübe tüm Federasyon için ilgi çekici olacaktır” dedi.