Derbent’te olaylı gece

9 Şubat akşamı, Airport bölgesindeki cami ablukaya alındı, polis camide arama yaptı ve imamı gözaltına aldı. Gözaltı üzerine, cami cemaatinden bir grup emniyet şubesi önünde toplanarak imamın serbest bırakılmasını istedi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, polis eylemcilerin dağılması için havaya ateş açtı. Polisle yaşanan arbedenin ardından, üç kişi daha gözaltına alındı.

Emniyet şubesi, imamın gözaltına alındığı bilgisini doğruladı. Olay yerinde bulunan cami cemaatinden Davut isimli bir vatandaş dün gece 03:00’da caminin etrafındaki ablukanın kaldırıldığını ve camiye giriş çıkışın serbest olduğunu açıkladı.

Davut, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Camide arama yapıldı. Arama yapılırken camiye giriş yasaktı ve bölge ablukaya alındı. Aramada, kanuna aykırı hiçbir şey bulunmadığını söylediler. Ama imamı söz vermiş olmalarına rağmen serbest bırakmadılar. Şimdi, imamı soruşturma için gereken süre boyunca gözaltında tutacaklarını söylüyorlar” dedi.

Konuyla ilgili büyüklerin bir çözüm bulmaya çalışacaklarını ifade eden Davut, “Hepimiz biliyoruz ki bu bir provokasyondur ve amacı cami kapatmaktır. İmamın olmaması veya gözaltında bulunması, cami kapatmak için yeter sebeptir. Veya bize müftülüğün atadığı bir imam gönderecekler” şeklinde konuştu.

Bu caminin, iki bin kişinin ibadet edebildiği Dağıstan’daki en büyük Selefi camilerinden biri olduğunu ifade eden cami görevlisi, “Son altı aydır her şey oldukça sakindi. Herhangi bir baskın veya gözaltı olayı yaşanmadı. Bu camide gizli hiçbir şey yok. Tüm vaazlar zaten yönetim tarafından takip ediliyor. Eğer camide şikayet edilecek bir şey olsaydı, zaten cami çoktan kapatılırdı” dedi ve imamın gözaltına alınışının haklı gerekçelere dayanmadığını söyledi.

Cami cemaatinden Gamzat isimli bir vatandaş da, imam Gacirasul’un neden gözaltında tutulduğunu bilmediklerini ifade etti ve “Tek bir defa olsun, imam, vaazlarında kanuna aykırı herhangi bir çağrıda bulunmadı. IŞİD’e davet ettiğini veya bizi Suriye’ye çağırdığını hiç duymadık” dedi.