Geri Dönüşçü köyü Mafehable iyileştiriliyor

Geçen hafta Adıgey Cumhuriyeti Milli İşler ve Halkla ilişkiler Komitesi’nde Mafehable köyünün düzenlemesiyle ilgili bir toplantı yapıldı.

Komite Başkanı Asker Şhalahov, konuşmasında, Mafehable’de yaşayan geri dönüşçüler için elektrik, gaz ve su sağlanması, yolların asfaltlanması ve ev inşaatı için arsa ayrılması gibi konular üzerinde durdu.

Şhalahov, Natpress’e yaptığı açıklamada, “Mafehable köyünün problemleriyle ilgili konuların ele alındığı bugünkü görüşmenin, geri dönüşçü yurttaşlarımızı endişelendiren konuların çözümü için gerçek bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Görüşmenin sonunda en kısa sürede, arsa verilecek 186 kişinin belirlenmesine, su ve gaz alanlarında ortak projelerin hayata geçirilmesi için kooperatif kurulmasına; Suriye’den gelen geri dönüşçüler için Rusya yasaları çerçevesinde Mafehable’de arsa ayrılması çalışmalarına devam edilmesine ve geri dönüşçülerin sosyal adaptasyonu çalışmalarına hız verilmesine karar verildi.

Adıgey Cumhuriyeti’nde şu anda Türkiye, Ürdün, İsrail ve Avrupa’dan geri dönüş yapmış yaklaşık 1600 kişi yaşıyor. Bunun yanı sıra Suriye’deki savaştan sonra gelmiş 137 aile de Adıge’de yaşıyor. Suriye’den dönüş yapanların bir çoğu yeni yerlerine uyum sağladı; çalışıyor, okuyor ve yeni aileler kuruyorlar.