Güney Osetya RF’den soykırımın tanınmasını isteyecek

Güney Osetya Cumhuriyeti Başkanı Leonid Tibilov, ülke parlamentosuna, Gürcistan’ın Oset halkına uyguladığı soykırımın, Rusya Federasyonu Devlet Duma tarafından incelenmesini sağlamak için çalışma başlatması talimatı verdi.

19 Şubat’ta, Güney Osetya parlamentosu ve halkına yönelik mesajında Tibilov, “Bizlerin, ülkemize yönelik işgal tehdidinin bitmediğini sürekli olarak göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Doğru, 25 yıldır bizler Rusya ile anlaşma yükümlülüklerine uygun olarak korunuyoruz. Ama biz ıssız bir ada değiliz ve dünyada meydana gelen politik değişimlerin de dışında değiliz” dedi.

Tibilov’un ifadesine göre, belirli politik güçler, önceden olduğu gibi, Gürcistan’ı ve onun intikam isteklerini desteklemeye devam ediyorlar. Tarihi gerçekleri yalanlama çabalarına son vermiyorlar. Tibilov, açıklamasında, “Bununla birlikte, onlar tarafından sürgün edilmiş yüz binden fazla Oset ile ilgili susuyorlar. Uluslararası topluma ‘Gürcü demokrasisinin’ gerçek yüzünü göstermenin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre Tibilov, “Buna bağlı olarak parlamentoya başvuruyor ve bir hazırlık çalışması yürütmelerini, ardından Gürcistan tarafından 1920, 1989-1991 ve 2008’de Güney Osetya halkına yönelik gerçekleştirilen soykırımın tanınması konusunun Devlet Duma’da incelenmesine öncülük etmelerini rica ediyorum” dedi.