Gürcistan NATO özel kuvvetlerinde

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Gürcistan’ın NATO üyesi olmadan NATO Özel Kuvvetleri’ne giren dördüncü ülke olduğunu açıkladı.

Gürcistan’ın NATO Özel Kuvvetleri’ne dahil olduğu kararı, New York’ta sona eren BM Barış Operasyonları Zirvesi’nde belli oldu.

Garibaşvili, “Bu, Gürcistan silahlı kuvvetleri ve NATO arasındaki anlaşmanın sağlamlığını gösteriyor. Bugün Özel Kuvvetlerde 130 Gürcü askeri bulunuyor. Bunun dışında Gürcistan, AB yönetimindeki krizlerle idare operasyonlarına dahil edildi. 2014’de Gürcü askeri birliği, AB’nin Orta Afrika Birliği’ndeki operasyonlarına katıldı. Ve bu yıl da Gürcistan Orta Afrika Birliği, Mali ve Ukrayna operasyonlarına katılıyor” dedi.

Gürcistan başbakanı, Gürcistan’ın uluslararası güvenlik için mücadeleye önemli bir katkıda bulunduğunu ve dünya toplumunun güvenilir bir ortağı olduğunun altını çizdi. Ayrıca, “Gürcistan müttefikleri ile gereken her yerde hazır olacaktır” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 2008’de yapılan referandumda, Gürcistan nüfusunun yüzde 77’si Gürcistan’ın NATO’ya girmesi yönünde oy kullandı. NATO üye ülkeleri Gürcistan’ı kabul etmeye hazır olduklarını, ancak Abhazya ve Güney Osetya ile çözülmemiş problemlerinin buna engel olduğunu açıkladı.

27 Ağustos 2015’de Gürcistan’da NATO eğitim merkezinin açılışı yapıldı. Rusya dışişleri resmi temsilcisi bu durumu, ittifakın provokasyon politikasının bir devamı olarak değerlendirirken, Gürcistanlı siyaset bilimciler Gürcistan’ın NATO üyeliği yolunda yeni bir adım olduğu değerlendirmesinde bulundu.