Hacimba’ya destek

Siyasi Parti ve Sivil Örgütler Koordinasyon Konseyi Hacimba’yı destekledi.

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, Koordinasyon Konseyinde yer alan sivil birlik ve siyasi parti temsilcileri ile görüştü. Görüşmeye Devlet Başkanı Yardıımcısı Vitali Gabniya ve Devlet Başkanlığı Genel İdaresi Başkanı Astamur Taniya da katıldı.

Abhazya Vatan Savaşı Gazileri sivil örgütü “Aruaa”nın Başkanı İlya Guniya, ülkedeki sosyo-ekonomik ve sosyo-politik durumun görüşülmesi konusunda Koordinasyon Konseyi üyelerinin talebine karşılık verdiği için Devlet Başkanı Raul Hacimba’ya teşekkür etti. Guniya, “Devlet başkanının toplumdaki süreçler hakkındaki düşüncesini duymak ve düşüncelerimizi paylaşmak istedik” dedi.

Hacimba, sivil örgütlerle yapılan bu tür görüşmelerin öneminin altını çizdi. Abhazya’daki durumun stabil ve devlet yönetiminin kontrolünde olduğunu söyledi. Ayrıca geçen yıl bir çok şeyin başarıldığını, bazı konuların ise daha fazla çabaya ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Hacimba, “Bir çok ciddi mesele şu anda toplumda serbestçe müzakere ediliyor ve farklı düşünceler var. Bu sağlıklı bir şeydir, sadece gereksiz gerginlik oluşturmamaya dikkat etmek gerekir” dedi.

Görüşmeye katılanlar Anayasa reformuyla ilgili öneriler, çeşitli sosyo-ekonomik ve siyasi problemlerin çözümü hakkında düşüncelerini söylediler.

Devlet Başkanı Hacimba, farklı sivil ve siyasi güçlerle, muhaliflerle diyalogun güçlü bir devletin inşası için mühim olduğunu söyledi. Hacimba, yakın bir zamanda bu tür diyaloglar için gerekli imsanların sağlanacağını söyledi.

Abhazya İnform’un verdiği bilgilere göre, Sivil Birlik ve Siyasi Partiler Koordinasyon Konseyi temsilcileri, Devlet Başkanı Hacimba’nın politikalarını desteklediklerini ifade ettiler ve ülkenin önünde bulunan meselelerin çözümü konusunda bu tür görüşmeler ve ortak yaklaşımların oluşturulmasının öneminin altını çizdiler.