Hintba Gürcistan’ın Abhazya raporuna tepki gösterdi

Abhazya Devlet Başkanlığı İdaresi, uzmanlık dairesi başkanı İrakli Hintba, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın Abhazya ve Güney Osetya’da insan hakları raporunun tamamıyla siyasi bir rapor olduğunu ifade etti.

Hintba, yaptığı açıklamada, “Bu hazırlanan dördüncü rapor ve rapor Gürcistan Dışişleri’nin yeni bir PR teşebbüsüdür. Oldukça amatör bir çalışma” dedi.

Hintba, Gürcistan Dışişleri Raporu’nun, Abhazya ve Güney Osetya’nın Rusya tarafından işgal edildiğinin herkesçe kabul edildiği gibi komik bir yalanla başladığını, insan hakları konusunda bazı maddelerin de yanlış yorumlanarak bitirildiğini söylüyor.

Bunun dışında Hintba’ya göre, raporun temelinde “sürgündeki Abhazya hükümeti” fikri ve abkhazeti.info isimli siteye dayandırılan tuhaf seçme haberler yer alıyor.

Hintba’ya göre, raporda geçen Gal bölgesindeki insan hakları ihlalleri, aslında güvenlik güçlerinin kaçak geçişlere izin vermemek için yaptığı şeyler.

Hintba, “Gürcistanlı meslektaşlarımız, propaganda ile ilgilenmek yerine, Abhazya-Gürcistan ilişkilerinin normale dönmesi için somut ve kabul edilebilir öneriler düşünebilirdi. Özellikle taraflar arası güveninin sağlamlaştırılması konusunda” ifadesinde bulundu.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Ekim-Aralık 2015 tarihli Abhazya ve Güney Osetya’da insan hakları durumu raporunda, insan haklarının ihlal edildiği, kanunsuz gözaltıların yapıldığı, seyahat özgürlüğünün kısıtlandığı, mülkiyet ve anadilde eğitim hakkının ihlal edildiği konularına yer veriyor.