İmam Çumakov’a Cuma baskını

İnguşetya’da imam Hamzat Çumakov’un görev yaptığı camide, Müftü ve beraberindeki grup ile cemaat arasında arbede yaşandı.

Hamzat Çumakov’un vaaz verdiği Nasır-Kort’daki camide, imamın takipçileri ve karşıtları arasındaki gerginlik kavgaya dönüştü.

İmam Hamzat Çumakov 29 Mayıs’ta, Cuma namazı sonrasında artık öğle namazı kılınmayacağını açıkladı. Bu karar İnguşetya’daki tarikat mensuplarının tepkisine neden oldu. İmamı hedef alan tehdit söylentileri ve Cuma namazında imamı zorla camiden atmak için toplanma çağrıları dolaşmaya başladı. İmam Çumakov’un takipçilerinden biri, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, gerginliği ortadan kaldırmak için konuyla ilgili tarikat liderlerinden birinin görüşünü almak istediklerini, ancak eve yaklaştıklarında karşı tarafın havaya ateş açarak kendilerini uzaklaştırdığını kaydetti.

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, dün Müslümanlara hitaben başkanlık resmi sitesinden ve Facebook sayfasından, Cuma namazını Nasır-Kort’da kılacakların kanunlara aykırı herhangi bir gelişmeye izin vermemeleri çağrısında bulundu.

Ancak bugün Cuma namazında gerginlik daha da büyüdü ve cami içinde kavgaya dönüştü. Galgayche haber sitesi İmam Hamzat Çumakov’un vaaz sırasında saldırıya uğradığı olayın görüntülerini yayınladı.

://www.youtube.com/watch?v=v8rWVYqnvt4

Video kaydında İnguşetya Müftüsü İsa Hamhoyev’in arkasındaki kalabalıkla birlikte imamın bulunduğu mihraba doğru yürüdüğü görülüyor. Çumakov’un konuşmasına devam etmesi üzerine, yanındakilerle birlikte namaza duruyor. Namazdan sonra birden imamın yanına ulaşmaya çalışıyor. Bunun üzerine de caminin içinde büyük bir arbede çıkıyor.

Hamzat Çumakov, başta insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk olmak üzere birçok konuda hükümete yönelttiği sert eleştirileriyle tanınıyor.