İnguş tarımında ceviz atılımı

İnguşetya Başkanlığı basın sözcülüğünün Galgayche’ye yaptığı açıklamaya göre, Sunjen bölgesinde, sene sonuna kadar 137 hektarlık alan ceviz bahçelerine dönüştürülecek.

Açıklamada, “Nesterovskaya kasabası yakınlarında 20 hektarlık alanda özel bir yatırımcı tarafından ağaçların dikimi başladı. Oraya kaliteli bir ceviz türü olan ‘Chandler’ fidanları dikildi” denildi.

İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğü temsilcisinin belirttiğine göre, İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, sene sonuna kadar 137 hektara ceviz fidanı dikmeyi planlayan bu şirketi ziyaret etti.

Ziyaret esnasında şirketin başında bulunan işadamı Abdurahman Medov, Yevkurov’a “Bu ceviz türü çok uzun yaşıyor, hastalıklara karşı dayanıklı ve verimi çok fazla” diyerek, bir hektarda üretilecek cevizin yaklaşık 10 bin ton olduğunu belirtti.

İnguşetya Devlet Başkanı Yevkurov ilçe yönetimine yatırımcıya bu projesini gerçekleştirmesi konusunda destekte bulunmaları ve ek olarak, kullanılmayan alanlardan 20 hektarın daha ceviz fidanı dikimi için ayrılması talimatında bulundu.