İnguşetya’da çocuk fotoğrafçıların sergisi açıldı

İnguşetya’nın Yandar köyünde, Çeçenya, Dağıstan ve İnguşetya’nın yüksek dağlık ve uzak köylerindeki çocuklar için “Böll” derneği tarafından organize edilen fotoğraf yarışmasının ikinci etabı tamamlandı. İnguşetya’daki sergi için, 3 bin çalışma arasından 65 fotoğraf seçildi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, sosyal proje uzak Kafkasya köylerindeki çocukların yaşamını göstermeye yönelik. Fotoğraf yarışmasını gönüllüler organize etti, katılımcılar için eski fotoğraf makineleri toplama kampanyası yürütüldü. Böylece, Dağıstan, Çeçenya ve İnguşetya köylerindeki öğrenciler, günlük yaşamlarını kaydetmek için fotoğraf makinesine kavuştu.

Heinrich Böll Derneği, 1987’de, Almanya Yeşiller Partisi’ne bağlı olarak kurulan sivil bir dernektir.

65 çalışmanın yer aldığı fotoğraf sergisi, 3 Mart’ta, İnguşetya’nın Yanda köyünde açıldı.

Dernek temsilcisi Anastasya Leonova, “Çocuklar köydeki, okuldaki ve sokaktaki günlük yaşamlarını fotoğrafladılar. Galerimize her bir çocuğa ait 15 albüm topladık” dedi.

Leonova, yarışmayı kazanan çocuğun, ailesi ile birlikte, Moskova’ya davet edileceğini kaydetti.

Anastasya Leonova, “Jüri, her bir cumhuriyet için en iyi iki fotoğrafı seçecek. Tüm katılımcılara, projeye katıldıkları için, sertifika verilecek. Ve elbette, proje başında yarışmacılara verilen fotoğraf malineleri onların olacak. Yarışma sonucu, çok zaman geçmeden açıklanacak. Nisan-Mayıs’ta Dağıstan’da sergiler ve Moskova’da son bir program gerçekleştirilecek” dedi.

Yarışmanın ilk etabı Caharkale’de 18-26 Şubat’ta yapıldı. Çeçenya’da serginin koordinatörlüğünü yapan Zulihan Aliyeva, Facebook sayfasından, “Sergi çok şaşırttı, bazı insanlar hala bu şartlarda yaşıyor ve eski mobilyalı okullarda okuyorlar, sanki Sovyet zamanında sıkışmışlar gibi” ifadesine yer verdi.