İnguşetya’da doktor ihmali

İnguşetya’da doktor ihmali sonucu hayatını kaybeden üç yaşındaki Hamhoyev’in soruşturması devam ediyor.

İnguşetya Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın Facebook sayfasında, 3 yaşındaki Hamhoyev’in ölümüyle ilgili bir komisyonun çalışmalarda bulunduğu açıklaması yer aldı.

Açıklamada, “Hamhoyev A.’nın annesinin yaptığı başvuru ile ilgili olarak sağlık bakanlığı komisyonu soruşturmasını yürütüyor. Komisyonun başında bizzat Sağlık Bakanı Araphanov M. bulunuyor. Soruşturmada bazı sonuçlara ulaştık. Sunjen merkez bölge hastanesi sağlık çalışanlarının tıbbi yardım göstermede ihmalleri bulunuyor. Ayrıca çocuk doktoru Oligova L. B.’nin yaptığı bazı ihmaller var. Soruşturmanın bitmesinin ardından suçlularla ilgili en sert idari önlemler alınacaktır” ifadeleri yer aldı.

Sosyal medyada daha önce, çocuğun annesi Yevloyeva Fariza’nın İnguşetya Devlet Başkanı Yevkurov’a yaptığı başvuru yer aldı. Yevloyeva başvurusunda Yevkurov’dan oğlunun ölümüyle ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütülmesini ve suçluların cezalandırılmasını istedi.

3 yaşındaki Hamhoyev A.’nın ölümü  sosyal medyada geniş yankı buldu. İnsanlar sağlık sistemiyle ilgili hoşnutsuzluklarını dile getirdi.