İnguşetya’da tarıma destek sözü

Moskova’da, RF Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev ile görüşen İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, ithalatı azaltmak için tarıma yapılacak yatırımlara destek sözü aldı.

Yevkurov, bölgede, 2015 sonuna kadar değeri 500 milyon rubleden fazla olan bir et işleme tesisinin açılacağını açıkladı. Tesiste 100 çeşit ürünün üretilmesi planlanıyor. Bölgede ayrıca, konserve, salça ve püre üretimini sağlayacak bir endüstriyel tarım kompleksi hizmete girecek.

Yevkurov, gelecek yıl İnguşetya’da, 50 bin ton gıda ürünün korunabileceği bir toptan dağıtım merkezinin inşa edilmesinin planlandığını da açıkladı. Ayrıca, bölgedeki tarım alanındaki çalışmaların olumlu bir gelişim gösterdiğini kaydetti.

Yevkurov, “Bölgede, bu yıl yaklaşık 3,5 milyar ruble değerinde tarım ürünü üretildi” dedi. Yevkurov’un ifadesine göre, İnguşetya’da geçen yıla göre süt üretimi yüzde 9,6, et üretimi yüzde 6,3, elma hasadı ise 20 katı arttı.

Tkaçev, tarım ekonomisinin gelişiminde önemli stratejilerden birinin yeni tarım tesislerinin kurulması olduğunu belirtti. Ayrıca bu konuda bölgenin öneminin altını çizdi.

Yuga haber ajansının verdiği bilgilere göre, Tkaçev, İnguşetya’da, ithalatı azaltmak için yapılacak en önemli hareketin, tarım alanındaki hedeflerin gerçekleştirilmesi olduğunu, bu konuda da federal düzeyde destek vermeye hazır olduklarını söyledi.