Kabardey-Balkar üniversitesi ve Ermitaj müzesi arasında anlaşma

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti St. Petersburg temsilcisi Albert Saralp, St. Petersburg’da bulunan kültür ve sanat müzesi olan Ermitaj Müzesi ve Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi (KBGU) arasında işbirliği anlaşması imzalandığını açıkladı.

İşbirliği anlaşması 31 Mart’ta Devlet Ermitaj Müzesi Genel Müdür Mikhail Piotrovski ve Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Rektörü Yuri Altudov tarafından imzalandı.

St. Petersburg’da imzalanan anlaşma Kabardey-Balkar Cumhuriyeti tarihinin incelenmesi konusundaki ortak çalışmalar da olmak üzere bilimsel-araştırma faaliyetlerinin yürütülmesini, Ermitaj müzesinin arkeolojik keşif gezilerine KBGU tarih fakültesi öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve öğretim üyelerinin katılımını öngörüyor.

Taraflar, imzalanan bu anlaşmanın, üniversitenin bundan sonraki çalışmaları açısından belirleyici olduğunu ve eğitim ve öğretim sisteminde öğrencilik ve bilim için somut bir adım olduğunu ifade etti.

Sk-news’ün verdiği bilgilere göre, imza töreninin ardından katılımcılar birbirlerine hediyeler sundu. Ermitaj Müzesi müdürü misafirlere müze hakkında kitap hediye etti.