Kabardey-Balkar’da Çerkes Şiiri programı

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, üniversitede bir şiir programı düzenlendi.

Çerkes şiiri programı, 14 Mart’ta kutlanacak Adıge Dil Günü ve 21 Mart’ta kutlanacak Şiir Günü çerçevesinde gerçekleştirildi.

Programa, Kabardey Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu genç yazarlar davet edildi: Zalina Şomahova, Zarema Kugotova, Azamat Dzagaştov, Zalina Mizova, Alla Haradurova ve Dinara Tabişeve. Yazarlar, öğrencilere kendi öğrencilik yıllarını anlattılar ve şiirlerini okudular.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi olan  Marina Şorova’nın “Şiirlerim” kitabının tanıtımı yapıldı. Psıhurey köyünden “Sigma” yazarları çocuk sanat yarışmasının kazananları Liana Huranova ve Alina Beregova kendi şiirlerini programda okudular.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Kuzey Kafkasya Halkları Edebiyat ve Folklor Bölüm Başkanı Hamişa Timijev törende, “Edebiyat okuyan böylesi genç bir neslimizin olmasından ötürü memnunum” ifadesine bulundu.

Kabardey-Balkar haber ajansının verdiği bilgilere göre, program, Marina Şorova’nın şiirleri üzerine yazılmış şarkıların genç şarkıcı Azamat Hamirzov tarafından seslendirilmesiyle son buldu.