Kadirov: “Batı yanlısı muhalifler haindir”

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Kadirov, Rusya Basın Günü çerçevesinde gazetecilere yaptığı konuşmada, liberalleri ve mecliste temsil edilmeyen muhalif grupları kastederek, onlara “halkın düşmanı” olarak muamele edilmesi gerektiğini söyledi.

Kadirov, yaptığı açıklamada, “Sistem dışı muhalefetin temsilcileri, Rusya’yı şu anda içinde bulunulan sıkıntılı ekonomik durum üzerinden vurmaya çalışıyorlar. Bu tür insanlara halkın düşmanı olarak, hain olarak yaklaşmak lazım. Onların hiç bir kutsalı yok” dedi.

Kadirov’a göre, bu gruplar, “Batılı istihbarat servislerinin kurduğu oyunları oynuyor” ve “onlar tarafından besleniyorlar”. Kadirov, muhalefet temsilcilerinin Rusya’nın refahı ile ilgilenmediğini, onların sadece rol yaptığını iddia etti.

Kadirov, “Ben, bu insanların, yürüttükleri faaliyetlerin tahrip gücünden dolayı, en sert şekilde yargılanamsı gerektiğini düşünüyorum” dedi. Ayrıca, Çeçenya’da “liberal medyanın” durumundan bahsetti ve Çeçenya’da son yıllarda elde edilen başarıların, gelişimin ve halkın refahının onlar için nedense yeterli olmadığını belirtti.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Kadirov, “Bu grupların, Çeçenya Cumuhriyeti’ni kullanarak Rusya’yı yok etmeye çalıştıklarını defalarca söyledim” dedi.