Kadirov ve Yevkurov anlaştı

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Çeçenya ve İnguşetya başkanları olarak, iki cumhuriyet arasında ortaya çıkan tartışmalı konuların çözümü için ortak bir komisyon kurulması talimatı verdiklerini açıkladı.

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, tarafların, Müslümanların duygularına hakaret etmesine izin verilemeyeceğini kabul ettiklerini belirtti.

21 Şubat’ta, Yunusbek Yevkurov ve Ramzan Kadirov Magas’da gerçekleştirdikleri görüşmede, iki cumhuriyetin ortak problemlerinin çözümü konusunu, aynı zamanda iki bölge din idaresi ve toplulukları arasındaki işbirliği konuları ele alındı.

21 Şubat’ta, İnguşetya Başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, “İki cumhuriyetin başkanlarının düşüncesine göre, tarikat ve diğer dini akım temsilcilerinin karşılıklı suçlamalardan, özellikle de açıkça suçlamalardan kaçınması gerekiyor. Ortaya çıkan sorunlar ise müzakere masasında tartışma yoluyla görüşülecek” ifadeleri yer aldı.

Görüşmenin sonunda Kadirov, Çeçenya ve İnguşetya’nın problemlerinin, ülkelerin ortak problemleri olduğunu ve birlikte çözüm yolunda ilerlemeyi düşündüklerini açıkladı.

Kadirov, 21 Şubat’ta, Instagram’dan, “Tartışmalı konuları inceleyecek ve çözüm yolları önerecek ortak bir komisyon kurulması talimatı verildi. Çeçenya ve İnguşetya’da Kur’an’a, Sünnete, Kadiriye ve Nakşibendiye tarikatlarına aykırı dini akımların olmaması gerektiği konusunda anlaştık” diye yazdı.

Kadirov, iki cumhuriyet başkanının da, nifak oluşturmak isteyenlere karşı daha sık bir araya gelme niyetinde olduklarını belirtti.

Yevkurov’un düşüncesine göre, taraflar, iki cumhuriyetin din adamları arasında diyalogu gerekli görüyorlar.

Yevkurov görüşmenin ardından, “Din adamlarının tartışmalı konular ve düşünceleri müzakere etmek için ortak toplantılarda bir araya gelmesi gerekiyor sonucuna vardık. Çeşitli tarikat mensubu insanların duygularına hakaret girişimlerine izin verilemeyeceği konusunda anlaştık” diye yazdı.

Kavkazki Uzel’in veridği bilgilere göre Yevkurov, “Müftülüğümüzde belirli reform ve düzenlemelerin ardından din adamlarımızın Çeçenyalı meslektaşları ile dini konularda daha fazla görüşmeleri konusunda anlaştık” açıklamasında bulundu.