Karaçay-Çerkes ve Abhazya arasında turistik yol

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde, Sovyetler Birliği döneminde kullanılan, fakat şu an işlemeyen yok yeniden canlandırılacak.

Bu yaz, doğa yürüyüşünü sevenler, Karaçay-Çerkes ve Abhazya’yı birbirine bağlayan 43 nolu rota üzerinde yürüyüş yapabilecek. Turistler, Karaçay-Çerkes’deki “Kuzey Sığınağı” turizm merkezinden Abhazya’daki “Güney Sığınağı” turizm merkezine yürüyerek geçebilecek.

İlk yürüyüşün Temmuz ayında yapılması planlanıyor. Bu geziye Karaçay-Çerkesli sporcular da katılacak.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Fizik Kültürü ve Spor Bakanlığı temsilcisi Rustam Catdoyev, “Etkinlik programı gezi katılımcılarının iklime alıştırılmaları da dahil olmak üzere yaklaşık on gün sürecek. Teberda’da bir kaç gün antrenman yapılacak ve ‘Kuzey Sığınağı’nda yatılacak. Ardından Kluhorski boğazına tırmanılmaya başlanacak. Gezi katılımcılarının yaya olarak 30 kilometre yürümeleri gerekecek, yaklaşık 12 saat sürecek” açıklamasında bulundu.

Catdoyev’in ifadesine göre, Karaçay-Çerkes’den yola çıkan heyeti, Kluhorski boğazının diğer Abhazya temsilcileri karşılayacak ve misafirler için Sohum’un turistik yerlerine gezi düzenlenecek.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, ilk gezi grubunun ardından FSB Sınır İdaresi ve Karaçay-Çerkes Spor Bakanlığı’nın 43 nolu rota konusundaki anlaşması çerçevesinde diğer yürüyüş severler de rotayı kullanabilecek. Abhazya’da dinlenen Rus turistler de Karaçay-Çerkes’e yürüyebilecek.


Yorumlar
  1. Hayrettin YILMAZ

    Güzel bir güzergah, Ben Abhaz kökenli olup, Türkiyede yaşıyorum,4-5 arkadaş (Türk vatandaşı) ile birlikte 7 yıldır Türkiye’de Doğa yürüyüşü yapıyoruz. Bu yıl Abhazya’da benzer bir yürüyüş düşünüyorduk. Ancak, bu güzergah daha cazip geldi .Katılabilirmiyiz ? Bu programda, bize hangi konularda yardımcı olabilirsiniz. Cevaplarsanız memnun oluruz.