Kırım’da 50.000 ev elektriksiz

Kırım Acil Durumlar Bakanlığı basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, Kırım’da 670 yerleşim yerinde bulunan yaklaşık 50 bin ev elektriksiz.

Şelkino, Yalta, Alupka ve Gaspra’da elektrik kesintisi sebebiyle, “yaşam destek kampları” kuruldu. Vatandaşları, bu kamplarda, sıcak yemek ve ısınma imkanı bulabiliyor.

Kırım’ın Hersonski bölgesinde elektrik hattında meydana gelen patlamadan ötürü Ukrayna’dan gelen elektrik tamamen kesildi. İç elektrik kaynakları ülkenin enerji ihtiyacının ancak yüzde 20-30’unu karşılayabiliyor. Şehirlerde iletişim sıkıntısı ve ısınma sorunları başladı.

Kundaklama Ukrayna enerji sistemine de darbe vurdu. Hersonki’nin iki bölgesinde elektrik yok, ayrıca Ukrayna kendisine ait iki nükleer santralde üretimi azaltmak durumunda kaldı.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Ukrayna enerji birimleri en kısa sürede Kırım’ı kıtaya bağlayan dört enerji sisteminden birini hizmete sokmayı planlıyor. Bu gerçekleştiği takdirde Hersonski bölgesinde kesintiye uğrayan yerleşim yerlerine enerji verilebilecek.