“Kur’an kararı” temyize gitti

Yujno-Sahalinsk savcılığı, Kur’an ayetleriyle ilgili karara itiraz etti

Yujno-Sahalinsk şehir savcılığı, hakim Natalya Perçenko’nun, Kur’an’dan ayetleri içeren “Dua ve İslam’daki Önemi” kitabını ekstremist içerikli materyal olarak tanımasıyla ilgili kararını temyiz etti.

Şehir mahkemesi başkanı Aleksandr Çuhray’ın İnterfax’a yaptığı açıklamaya göre, mahkemeye elektronik ortamda ulaşmış olan temyiz dilekçesinde savcılık, Kur’an ayetlerinin değil, kitabın yazarının yorumlarının ekstremist olarak tanınması talebinde bulunduklarını ifade ediyor. Savcılığa göre, hakim yanlış bir karar aldı.

7 Eylül’de, Yujno-Sahalinsk şehir mahkemesinin kitabı ekstremist materyal olarak tanıdığıyla ilgili kararı duyuruldu. Ardından Ramzan Kadirov’un, hakim Natalya Perçenko’yu ve savcı Tatyana Bilobrovets’i eleştiren yazısı yayımlandı. Kadirov, onları “hain” ve “şeytan” olarak adlandırdı ve kararın iptal edilmemesi halinde protestolar düzenleyeceğini söyledi.

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov da kararı kınadı ve yerel mahkemelerin dini materyaller hakkında ekstremist nitelendirmesinde bulunma hakkında sahip olmamaları gerektiğini ifade etti.