Lavrov: Çavuşoğlu’nun görüşme talebini reddetmeyeceğim

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile 3-4 Aralık’ta Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenecek AGİT dışişleri bakanları zirvesinde görüşeceğini açıkladı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde konuşan Lavrov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) lideri Akıncı’yla da görüşebileceğini söyledi.

Resmi ziyaret için gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türk-Rus ilişkileri artık eskisi gibi olamaz” derken,  Ankara’nın dışişleri bakanları düzeyindeki görüşme talebini geri çevirmeyeceğini ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yarın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da başlayacak AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi) dışişleri bakanları zirvesinde görüşeceğini söyledi.

BELKİ BELGRAD’DA FARKLI BİR ŞEYLER ORTAYA ÇIKAR

“Çavuşoğlu’nun bize Belgrad’da anlatacaklarını dinleyeceğiz” diyen Lavrov, “Uçak düşürüldükten bir gün sonra kendisiyle telefon görüşmesi yapmıştık fakat Ankara’nın ilan ettiği pozisyondan farklı bir şey duymamıştım. Belki Belgrad’da kamuoyuna açıklanandan farklı bir şey ortaya çıkabilir” diye konuştu.

TÜRKİYE KENDİSİ ANLAMAK ZORUNDA

Lavrov Moskova’nın Ankara’ya karşı aldığı önlemlerin ise yerinde olduğunu belirtip “Amacımız, Türkiye’deki tehdidin Rusya’ya ‘sıçramasını’ önlemek” dedi. Moskova ve Ankara arasındaki ilişkilerin her zamanki gibi devam edemeyeceğini söyleyen Lavrov, “Türkiye’nin bu eylemini, terörle mücadele hedefine aykırı buluyoruz. Türkiye uçak olayının ardından ne yapması gerektiğini kendisi anlamak zorunda. Ben Türkiye’nin yapması gerekenlerle ilgili konuşmayacağım. Bence diğer tüm ülkeler durumu ve bu tür durumlarda neler yapılması gerektiğini çok iyi anlıyor” diye konuştu.

SURİYE’DEKİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ ENGELLEME GİRİŞİMİ

Öte yandan Lavrov 24 Kasım’da Su-24 uçağının düşürülmesini, ‘Suriye’de çözüm sürecini engelleme girişimi’ olarak tanımladı: “Bazıları, Viyana’da Suriye Destek Grubu kapsamında başlayan siyasi süreci bozmak ve cihatçıların Suriye’de ve bölgede hakimiyet kurmasını istedi. Rusya, Viyana sürecine bağlı ve sürece katılan ülkelerin terör örgütleri listesi hazırlanması ve Suriye hükümeti ile yapılacak müzakerelerde etkili bir muhalif heyet kurulması konusundaki uzlaşmaya ciddi şekilde uyacağına inanıyor.

AKINCI İLE YEŞİL HAT’TA GÖRÜŞMEYE HAZIRIM

Lavrov, Kıbrıs meselesine ilişkin olaraksa şu değerlendirmelerde bulundu: “Kıbrıs sorunu BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ilgili kararı ve iki halkın onayı ile çözülmelidir. Daha önce çözüm için dışarıdan bazı şemalar sunulmuştu ancak bunun iyi sonuç vermediğini görmüştük. Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı ile Yeşil Hat’ta görüşmeye hazırım. (Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova bir basın toplantısında, Lavrov’un Akıncı ile Yeşil Hat’ta görüşmek istediğini ancak Akıncı’nın görüşmenin yeri nedeniyle bu teklifi reddettiğini söylemişti.)”

NATO’YA SORACAK BİR DİZİ SORU BİRİKTİ

Bu arada Lavrov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya-NATO Konseyi’nin yeniden toplanacağına dair açıklamasına ilişkin bir soru karşısında şunları söyledi: “NATO ile aramızdaki temasların yeniden canlandırılmasına hazırız. NATO’ya sorulacak bir dizi sorumuz birikti. Bu nedenle konuşacak çok şeyimiz var. Yalnızca ilişkilerimizin temelinde yatan eşit ve bölünmez güvenlik prensibinin korunması gerekiyor: Avrupa-Atlantik’te hiç kimse kendi güvenliğini, başkalarının güvenliğini bozacak şekilde güçlendirmemeli.”

Kaynak: Sputnik