Magas’da Ramazan Çadırı

İnguşetya’nın başkenti Magas’da Ramazan ayı münasebetiyle büyük bir çadır kuruldu. İftar için evlerine yetişemeyen Magas sakinleri iftar çadırında iftarını açabilecek.

Çadırın açılışında konuşan İnguşetya Aşiret Konseyi Başkanı Ulan Yevloyev, Ramazan’ın ilk gününde çadırdaki iftarda farklı dini inançların mensuplarının bir araya geldiğini ve hepsinin bir bütün olduğunu ifade etti. Kısa bir süre önce Nasır Kort camiinde yaşanan anlaşmazlığın bitip bitmediğini soran gazetecilere, Yevloyev, “olayı hoş olmayan ancak artık biten bir olay olarak düşünebiliriz” cevabını verdi.

Magas’da iftar çadırı kurulması fikri Belediye Başkanı Beslan Tseçoyev’e ait. Magas Belediye Başkanı Tseçoyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “İftara bizce iki kahraman olan Ruslan Nalgiyev ve Abubakar Kostoyev’i, farklı şehir ve yerleşim bölgelerinden sivil toplum kuruluşlarını ve din adamlarını davet ettik. Çadırda isteyen herkes iftarını açabilir” açıklamasında bulundu. Ramazan’ın sabır ayı olduğunu ifade eden belediye başkanı, Ramazan çadırının insanları birleştiren bir yer olduğunu kaydetti.

Tseçoyev “Bizim görevimiz toplumu birleştirmek, şehrimizi ve ülkemizi daha güzel ve iyi yapmaktır” dedi. Magas belediye başkanı, bu çadırla beraber iki çadırın yolcular ve iftara evine ulaşamayanlar için Ramazan sonuna kadar hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.