Medet Önlü davasında 8. duruşma tamamlandı

Medet Önlü suikasti davasında 8. Duruşma 02.05.2016’da Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuklu sanıklar Murat Aluç ve Mehmet Akif Cömert’in hazır bulunduğu duruşmaya Medet Önlü’nün eşi, çocukları, yeğeni, taraf avukatları ile çoğunluğu Kafkas Diasporası’ndan oluşan kişiler, Ankara Çerkes Derneği temsilcileri, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu izleyici olarak katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Yasemin Banu Aksoy, celse arasında verdiği sanık Aluç’un tasarlayarak öldürme suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” ve “ruhsatsız tabanca bulundurmak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması, davanın sürüncemede kalmaması için yakalanamayan sanıklar Ezbulatov ve Peltek hakkındaki dosyanın ayrılması, diğer sanıkların ise beraatlarına karar verilmesi yönündeki esas hakkında görüşünü tekrarladığını açıkladı.

Katılanlar vekili Erdal Doğan; katil ve ona yardım edenler ile bunların ilişkili olduğu çevrenin  cinayetten sonraki ilk 24 saatte emniyetçe tespit edilmesine rağmen olaydan iki gün sonra sanık Rızvan Ezbulatov’un Atatürk Havaalanı’ndan çıkarılarak gönderildiğini, sanık Murat Aluç’un yakalanmaması yönünde de bir direnç olduğunu gördüklerini, diğer sanık Ömer Peltek’in ise olayın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen Türkiye’de olduğu bilindiği halde yakalanmadığını ifade etti.

Doğan, diğer sanıklar M. Akif Cömert ile İbrahim Şimşek’in olaydaki rollerinin basit bir yardım,yataklık şeklinde değerlendirilemeyeceğini,sanıkların cinayette aktif bir rol aldıklarını gösteren hususlarla birlikte anlatarak bu sanıklar yönünden iddianamedeki gibi ceza verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Ezbulatov ve Peltek hakkındaki dosyanın, davanın sürüncemede kalmaması için ayrılmasına, haklarındaki yokluğunda tutuklama kararlarının devamına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 13.05.2016 , saat 14.00’e ertelendi.

Kaynak: medeticinadalet.org