Moskova Camisi’ne girmek 1 Mart’tan itibaren paralı

Moskova Merkez Camisi’nde, 1 Mart itibariyle turistik turların ücretli olarak gerçekleştirileceğini, ancak ibadethanenin daha önceden olduğu gibi ücretsiz olacağı açıklandı.

Kavkazki Uzel’e açıklama yapan bir vatandaş, “RF Din İdaresi kararı ile, 1 Mart’tan itibaren Moskova Merkez Cami girişleri, namaz saatleri dışında, 300 ruble olacak” ifadelerine yer verdi.

Moskova Merkez Cami bünyesindeki tur bürosu temsilcisi Elvira Kavkazki Uzel’e, cami girişinde ücretin sadece gezi düzenleyenlerden alınacağını açıkladı.

Elvira, “Camiye giriş ücretsiz idi, yine öyle olacak. Merkez Cami müzesi de ücretsiz, yani camiye girmek ve ibadet etmek isteyen veya müzedeki parçaları görmek isteyen bunu kesinlikle ücretsiz yapabilecek” dedi. 1 Mart itibariyle alınacak ücretin tur rehberliğinin hizmet bedeli olacağını ifade etti.

Elvira, “Daha önceleri gezi ziyaretleri cami çalışanlarınca yapılıyordu. Ama yenilenmenin ardından insan yoğunluğu arttı ve insanlar bununla baş edememeye başladı. Moskova Merkez Cami profesyonel tur rehberleri ile işbirliğine girdi” izahatında bulundu.

Elvira’nın ifadesine göre tur bedeli 300 ruble. Okul öncesi çocuklar için tur ücretsiz olacak. Engelli ve emeklilere ise yüzde 50 indirim sağlanacak.

Elvira, “Eğer tur grubunda 15 kişi olursa fiyat 250 ruble olacak. Öğrenciler için bilet fiyatı 150 ruble” dedi. Ayrıca müzenin camide olduğunu, gezinin tüm cami kompleksi ve ona bağlı yerlerde yapıldığını söyledi.

Elbira, “Cuma günleri gezi düzenlenmiyor. Diğer günlerde ise gezi, ibadet edenlere engel olunmaması için, namaz saatlerine göre ayarlanacak” dedi.

Cami turu profesyonel rehber eşliğinde yaklaşık bir saat sürüyor. Gezide ziyaretçiler caminin içini görebilir ve tarihi hakkında bilgi alabilir. Ayrıca İslam tarihinin önemli çağları hakkında bilgi alıp cami bünyesindeki müzeyi ziyaret edebilir. Turlar Rusça, Tatarca, Arapça ve İngilizce olarak gerçekleştirilecek.

Kuzey Osetya Cumhuriyeti eski müftüsü Ali Yevteyev bu durumla ilgili olarak Kavkazki Uzel’e, “Eğer bu gerekli ise, caminin ziyaret için kapatılması yerine ücretli olması daha iyi, madem insanlar geliyor’ ifadesinde bulundu.

Yevteyev, “Bu durumun, Müslümanların tepkisini çekmesi ise ayrı bir konu. Ben, böyle bir uygulamaya sadece oldukça gerekli olduğunda gidilmesini tavsiye ederdim. Ve isteyen herkesin oraya ücretsiz olarak hiç bir engel olmadan girebilmesi çok önemli. Çünkü burası Allah’ın evi” açıklamasına bulundu.

Moskova Merkez Cami eski imamı Mahmut Belitov, “Daha önce böyle bir şey yapılmadı. Bunun, Kur’an ve Sünnet’te de yeri yok. Eğer cami ziyaretinden para alınıyorsa, cami artık Müslümanların ibadet evi olmayı bırakmıştır. Peygamberimiz zamanından beri… cami ziyareti için herhangi bir para alınması yasaktır” dedi.

Kavkazki Uzel’in yazdığına göre, yenilenen altı katlı Moskova Merkez Camisi 19 bin metre karelik alanda yer alıyor ve aynı anda 10 bin kişinin ibadet edebileceği cami, 23 Eylül 2015’de açıldı. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin’in ifadesine göre, projenin hayata geçirildiği 10 yıl içinde 170 milyon dolar harcandı.