Muhammed Çerkesov: Çerkeslerin durumu kötüye gidiyor

Karaçay-Çerkes Adıge Khase başkanı Muhammed Çerkesov, ülkedeki Çerkeslerin genel durumunun kötüye gittiğini düşünüyor.

Adıge Khase (Çerkes Derneği) başkanı Muhammed Çerkesov, Polit.ru haber analiz sitesine verdiği röportajda Karaçay-Çerkes Cumhuriyetindeki Çerkeslerin yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Nisan 2015’de Ali Aslanov’un başkanlığında kurulan Çerkesya İşadamları Derneği hakkında bilgi veren Çerkesov, ileride uluslararası bir birliğe dönüşerek yurt dışındaki Çerkes işadamlarını da çatısı altında toplamayı hedefleyen derneğin şimdilik yerel düzeyde çalışmaya başladığını belirtti. Önceliklerinin girişimcilere hukuki destek sağlamak olduğunu kaydeden Çerkesov’un ifadesine göre bu yönde bir düşüncenin oluşmasında Nartokov davası etkili oldu. İşadamı, belediyeden çok katlı konut inşaatı için izin aldı, fakat büyük paralar yatırıp inşaatın önemli bölümünü bitirmişken belediye inşaat iznini iptal etti.

Çerkesov ayrıca, ihalelerin yandaşlar arasında paylaştırıldığını ve Çerkes işadamlarının kasıtlı olarak ezildiğini savunuyor. Daha önceki açıklamalarında Çerkeslerin üst düzey görevlere getirilmediği, yetkililerin atanmasındaki dengeye riayet edilmediğini, Çerkes yerleşim yerlerine gereken ilginin göstermediğini ifade eden Çerkesov, bugün de aynı durum mevcut mu sorusuna şöyle cevap verdi: “Evet. Devlet Başkanına yazdığım son mektupta, Habez ve Adıge-Hable’ye ilgi gösterilmediğini yazdım. Bu iki bölge ülkenin en ihtiyaç sahibi yerleri olmasına rağmen yatırım yapılmıyor, okul öncesi kurumları inşası için kaynak ayrılmıyor. Pseuça-Dahe köyünde çocuklar 100 yıl önce inşa edilen bir binada eğitim görüyor, yollar yenilenmiyor. İş olmadığı için insanlar başka yerlere göç etmek zorunda kalıyor. Bizim bölgelerimizin tarıma elverişli olduğunu, fakat desteklerin hak sahiplerine ulaşmadığını gündeme getirdim. Ayrıca, elverişsiz yapılarda yaşayanlar için iskan programında Çerkes yerleşim yerlerinin yer almadığı konusunu da gündeme getirdim. Habez ve Adıge Hable’de çok sayıda gecekondu olduğunu söylemiyorum, ama var. Fakat tek bir Çerkes yerleşim yeri bu programda yer almadı”.

Raşid Temrezov’un göreve gelmesinden sonra olumlu yönde hiçbir değişme olmadığını söyleyen Çerkesov, “Temrezov başa geldiğinde bekleyip nasıl hareket edeceğine bakmaya karar verdik. Bugüne kadar sustuk, ama problemler olduğu gibi kaldı. Artık Çerkesler yönetim organlarında daha az temsil ediliyorlar. Çerkesler hükümette önemli görevlerde yer almıyor. Biz Çerkesler her şeye rağmen herkesin çıkarını gözetmeye çalışıyoruz, diğerleri ise etraflarına bakmadan sadece kendi menfaatini düşünüyor. Bu yüzden artık sesimizi yükseltmek zorunda olduğumuzu anladık” dedi.