Nalçik saldırısı zanlılarının cezası onandı

Nalçik saldırısı davası mahkumlarının avukatları, istinaf davası sonucunda, maksimum ceza indirimlerinin bir buçuk yıl olacapını açıkladı.

Rusya Yüksek Mahkemesi, 28 Ocak’taki duruşmada, Nalçik saldırısı ile ilgili müebbet almış beş mahkumun cezalarını iptal etmeyi reddetti. Diğer şahıslar için ise ceza sürelerini azaltma kararı aldı.

Nalçik davasının 56 hükümlüsünden 49’u haklarındaki kararların yeniden görüşülmesi için istinaf mahkemesine başvurmuştu. Çoğunluğu kendilerinin kandırılarak olayların içine çekildiğini iddia ediyor. İstinaf davasını Rusya Yüksek Mahkemesi görüştü. İddia makamı mahkemeden verilmiş olan hükümlerin hafifletilmemesini istedi. Tüm mahkumlar istinaf mahkemesinden haklarında verilmiş olan hükümlerin yeniden görüşülmesini talep etti.

Memorial’ın siyasi mahkum olarak kabul ettiği, ömür boyu hapis cezası almış olan Eduard Mironov, Anzor Maşukov, Murat Bapinayev, Aslan Kuçmenov ve Rasul Kudayev hakkında dünkü mahkeme daha önceden verilen hükmü onadı. Diğer mahkumların cezalarında ise aylarla ifade edilebilecek çok küçük indirimler yapılmasına karar verdi.

Mahkumların avukatlarından Lüsa Şorova, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, istinaf mahkemesinin Nalçik saldırısı davasında verilmiş olan sert hükümleri neredeyse aynı şekilde bıraktığını ifade etti. Şorovoa, “İlk merciinin hükümleri sert idi ve aynı şekilde kaldı. Maalesef istinaf mahkemesi hükümleri hafifletmedi” dedi. Ancak mahkumların bu mahkeme kararlarının da yeniden görüşülmesi için bir üst merciiye başvurabileceklerini belirtti.