Nalçik’te dün öldürülenlerin kimlikleri belli oldu

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te dün düzenlenen operasyonda son bilgilere göre altı direnişçi öldürüldü.

LifeNews’in verdiği bilgilere göre öldürülenlerin kimlikleri şöyle: Sultan Abşayev, Marat Dotkulov, Amir Kazberigev, Murat Bogotov, Aslan Bogotov ve operasyonun yapıldığı dairenin sahibi. Dairenin sahibinin ismi henüz açıklanmadı.

Direnişçilerin görevleri ise şu şekilde: Sultan Abşayev; “Kabardey-Balkar direnişçileri lideri”, Marat Dotkulov; örgütte sadece iki aydır faaliyet yürütüyor, Amir Kazberigev ise iki yıldır örgüt üyesi olarak federal düzeyde aranıyordu.

Emniyet güçlerinin yaptığı açıklamaya göre öldürülen altı direnişçiden ikisi hakkında federal arama emri bulunuyordu. RİA Novosti’nin emniyet güçlerinden bir kaynağa dayanarak verdiği haberde öldürülen direnişçiler arasında 22 yaşındaki Nalçik’li Sultan Abşayev ve 29 yaşındaki Nartkala’lı Amir Kazgeriyev’in teşhis edildiğini ve her ikisi hakkında federal arama emri bulunduğunu bildirdi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgiye göre ise Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı sitesinin “arananlar” kısmında Aslan Bogotov ve Murat Bogotov hakkında da örgüte üyelikten arama emri bulunduğu görülüyor. Bu bilgilere göre Aslan Bogotov ve Murat Bogotov’un ikametleri Çegem’de aynı adreste görülüyor ve muhtemelen kardeşler.

Sultan Abşayev’e gelince direnişçiler arasında Seyfullah ismiyle bilindiği Kommersant tarafından açıklandı. Gazetenin verdiği bilgiye göre, savcılık çalışanı Marat Tokov cinayeti ve yer altı örgütü merkez bölümü faaliyetlerine katılımından ötürü hakkında federal arama emri vardı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgiye göre, operasyonun yürütüldüğü binanın bahçesinde, Ağustos 2006’da Nalçik saldırısını düzenleyenlerden olduğu tahmin edilen Ruslan Odijev öldürülmüştü.