Nalçik’te Kuaşev anıldı

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te Timur Kuaşev’i anma programı düzenlendi.

Program organizatörleri, cinayet hakkında hiçbir şey yapılmadan geçen bir yılın ardından bir anma programı düzenlemeye karar verdiklerini söyledi. Programa Kafkasya Cumhuriyetleri ve Moskova’dan gazeteciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Programa “Faaliyetsizlik Yılı” (Год бездействия) ismi verildi.

Timur Kuaşev’in cesedi 1 Ağustos 2014’de Nalçik’in turizm bölgesinde bir parkta bulundu. Kuaşev’in cesedinde enjeksiyon izi vardı.

Soruşturma komitesi, Aralık 2014’de Kuaşev’in ölüm davasıyla ilgili 80’den fazla kişiyi sorguladığını ve toplam 9 dava dosyası topladıklarını rapor etti. Ocak 2015’de ise change.org’da sorgu hakimlerinin tanıklara yönelttiği soruların formalite sorular olduğunun ifade edildiği bir kampanya başlatıldı. Kampanyayı başlatanların düşüncesine göre, “Kuaşev davası bilinçli olarak çözülmüyor”.

Anma töreni organizatörü Dağıstanlı aktivist Abakar Abakarov’un Kavkazki Uzel’e verdiği bilgilere göre, Kuaşev’i anma töreni 2 Ağustos’ta Kuaşev ailesinin evinin bahçesinde, yani bir yıl önce cenaze töreninin düzenlendiği bahçede, yapıldı. Abakarov’un açıklamasına göre, bu tören siyasi bir eylem değildi, “eylemin temel amacı gazetecinin ailesi ile görüşmekti”.

“Faaliyetsizlik yılı” eylemine DOŞ dergisi yazı işleri müdürü Abdulla Duduyev, Kavpolit genel yayın yönetmeni Maksim Şevçenkov, Maşr insan hakları örgütü başkanı Magomed Mutsolgov, Teşam hayır derneği başkanı Hasan Nalgiyev, “Müslüman hakları için” hareketi temsilcisi Ali Çarinski, Kuzey Osetya Yabloko parti şubesinin başkanı Anatoli Sidakov ve blog yazarı Gazan Gaciyev katıldı. Abakarov programa katlanların sayısının 25 olduğunu açıkladı.

Abakarov “Toplananlar birbiriyle konuştu, Timur’un öldürüldüğü yere ve mezarına gidildi. Hiç kimse programın yapılmasına engel olmadı. Kendisini Nalçik belediyesi çalışanları olarak tanıtan birileri geldi, program planını sordular. Herhangi bir eylem olmayacağını, bunun siyasi bir program olmadığını söylediğimizde, o kişiler gittiler” dedi.

Programa katılanlar Timur Kuaşev davasının Rusya Soruşturma Komitesi’ne verilmesi gerektiğini çünkü davanın yerel mahkemelerce hakkıyla görülmediğini açıkladılar.

Abakarov “Hiçbir zaman resmi olarak doğrulayamayacak olsak da, biz soruşturma komitesinin Timur Kuşaev davasını kapatmak istediğini biliyoruz. Ben, sadece Timur Kuaşev davasının değil diğer gazeteci ve aktivist davalarının da bir an önce Kuzey Kafkasya Federal Bölge Soruşturma Komitesi’ne veya daha iyisi Moskova’ya verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buralarda davaların objektif olarak soruşturulma şansı daha fazla” açıklamasında bulundu.