Nalçik’teki operasyonda zarar görenler için sabit tazminat ücreti belirlendi

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’teki Musova Caddesi’nde, bir binaya yapılan özel operasyonda, haneleri zarar gören ailelere, kişi başı 50 bin ruble tazminat ödenmesi öngörüldü.

Acil Durumlar Bakanlığı temsilcisi, zararlarını karşılamak için bu ücretten daha fazla paraya ihtiyacı olan bir aile tespit edilmediğini açıkladı.

3 Ağustos 2015’de Musova caddesindeki bir binada özel operasyon gerçekleştirilmişti. Milli Antiterör Komitesi bilgilerine göre, operasyonda altı silahlı örgüt üyesi öldürülmüş, dokuz dairede ilk tespitlere göre 900 bin rublelik bir hasar meydana gelmişti.

21 Nisan’da hasarın giderilmesi için 2,3 milyon ruble ayrıldığı, bunun 846 binin dairelerdeki tadilat için kullanılacağı, kalan paranın ise kişilere ödeneceği ilan edildi.

Kabardey-Balkar yönetimi tazminatın, direnişçilerin bulunduğu daire dışında, zarar gören dairelerdekilere ödeneceğini açıkladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, tazminat için ayrılan parayı Kabardey-Balkar Çalışma Bakanlığı ödeyecek. Evlerindeki hasarı daha önceden kendileri ödemiş olanların yaptıkları harcamalar da karşılanacak.