Putin “Derbent, Dağıstan, Rusya” sergisine gitti

“Derbent, Dağıstan, Rusya” sergisi dün (03.11.2015) Moskova’daki Devlet Tarih Müzesi’nde açıldı. Rusya başkanı Putin sergiyi ziyaret etti.

Sergi beş bölümden oluşuyor: Antik Çağ, Orta Çağ, 18. Yüzyıl, 19. Yüzyıl ve Modernite. Her bölüm, Derbent’te o çağda yaşanmış önemli bir olayla temsil ediliyor. Müze müdürü Saliha Gamzatova, Putin’e sergiyi gezdirdi.

Antik Çağ bölümünde, bronz ve tunçtan yapılmış ürünler sergileniyor. Orta Çağ bölümünde, çağa özgü tüm aletlerle donatılmış bir ev gösteriliyor. 18. Yüzyıl bölümünde, İmparator 1. Peter’in Derbent’e gelişi temsil ediliyor. Son dönüm noktası olan modernite bölümünde ise modern Dağıstan’ı anlatan bir alan mevcut. Ziyaretçiler sergide aynı zamanda, Dağıstan halk sanatının örneklerini de görebiliyor.

Sergi ziyareti sırasında, Dağıstan başkanı Ramazan Abdulatipov, Putin’e Dağıstan’daki kalkınma projelerinin hayata geçirilmesinden bahsetti. Abdulatipov’a göre, projeler arasında öncelik “ekonomiyi aklama” olarak bilinen projeye verildi. Ayrıca, Abdulatipov, Putin’e Dağıstan’da çok miktarda yazma eser topladıklarını söyledi.

Putin ayrıca, Dağıstan’ın bilimsel, kültürel, dini ve kamu kuruluşlarının temsilcileriyle buluştuğu bir toplantı gerçekleştirdi.

Putin Dağıstanlılara çok güvendiğinin altını çizdi. Putin, yaptığı açıklamada, “Dağıstanlılar çok yetenekli insanlardır. Kendilerini yaptıkları işe, Dağıstan’a ve Rusya’ya adamışlardır. Sizleri Derbent’in yıldönümü için bir kez daha kutlamak istiyorum. Devlet Başkanı’nın bana söylediği gibi, yıldönümü kutlamaları çok neşeli ve renkliydi” dedi.

Dağıstan Sivil Meclis Başkanı Gamzat Gamzatov, Putin’e, bölgeye ilgi ve desteklerinden dolayı, tüm Dağıstanlılar adına teşekkür etti.

Putin v Muzee(1)

Putin ayrıca açıklamasında, “Dağıstanlıların kendilerini anavatana adayışlarını gerçekten çok takdir ediyorum. Amacımız, Suriye ve her yerde terörizme karşı savaşmaktır. Dini ayrım gözetmeden, terörizmle savaşan herkesle işbirliği yapmaya hazırız. Terör bizim üzerine önemle eğildiğimiz bir konudur” dedi.

Vestnik Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Derbent valisi, Malik Bagliyev, yaptığı konuşmada, Derbent’in geleceği için büyük bir sorumluluk hissettiğini söyledi. Derbent için elinden gelen her şeyi yapacağını, kendilerini seçen vekillerin ve devlet başkanının yüzünü kara çıkarmayacağını ekledi.