Putin’den İnguşertya’ya destek emri

Putin İnguşetya bütçesine ek kaynak emri verdi.

İnguşetya bütçesine ek kaynak ayrılacak ve paranın kullanımı Moskova’nın kontrolü altında olacak.

İnguşetya’da yapılan sosyo-ekonomik kalkınma toplantısının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin talimatlarını içerir bir liste hazırladı. Putin, Maliye Bakanlığı’na, İnguşetya’ya ek yardım yapılması konusunun görüşülmesi talimatını verdi. İlgili raporun 15 Aralık’a kadar devlet başkanının önünde olması gerekiyor.

Putin ayrıca, Aralık ayına kadar, bölge bakanlıklarına ve müdürlüklere, ek kaynağın kullanımının kontrolü için gereken adımların atılması talimatını verdi.

2016 sonuna kadar İnguşetya’da çocuk hastanesi, büyük bir spor tesisi ve onkoloji dispanseri inşaatlarının bitirilmesi de isteniyor.

30 Ekim’e kadar ise, Nazran çevre yolu, filarmoni, yerel tarih müzesi, milli kütüphane ve Magas’da kültür sarayı, Nazran’da sanat koleji, Rus drama tiyatrosu; köylerde kültür evleri, fizik-sağlık komplekslerinin inşa edilmesi konusunun görüşülmesi de gerekiyor.

Bakanlar Kurulu, Mayıs 2016’ya kadar, İnguşetya’da okullarda üç vardiyalı eğitim uygulamasına son verilmesini ve üç-yedi yaş arası çocukların okul öncesi eğitim oranının yükseltilmesini sağlayacak. Aynı zamanda planlarda, İnguşetya’dan geçen “Kafkas” otoyolunun iyileştirilmesi ve çalışmaların 2018’e kadar bitirilmesi de yer alıyor.

Galgayche’nin verdiği bilgilere göre, Putin’in talimatlarından biri de, İnguşetya’da yaşamaya uygun olmayan konutların yıkılması.