Rusya’da Kadirov araştırması

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un muhalefetin hain olduğu yönündeki eleştirel ifadeleri Rusya vatandaşlarının yüzde 59’unun tepkisine neden oldu.

Levada Center tarafından yürütülen anket sonucuna göre, Kadirov hakkında olumlu düşünceleri olan Rusya vatandaşlarının sayısı son bir yılda yüzde 35’den yüzde 17’ye düştü.

22-25 Ocak tarihlerinde Levada Center, Ruslar arasında, Kadirov’un muhalefet hakkındaki sözleriyle ilgili bir anket çalışması yürüttü. Ankete, Rusya’nın 48 farklı bölgesinde yaşayan 1600 kişi katıldı.

Anketin verdiği bilgilere göre, Kadirov ile ilgili olumlu duyguları olanların sayısı yüzde 35’den yüzde 17’ye düştü. Kadirov hakkında nötr kalanların oranı yüzde 25’den yüzde 36’ya çıktı. Kadirov’a olumsuz şekilde bakanların oranı da yüzde 5’den yüzde 10’a çıktı.

Anket sonuçlarını Kavkazki Uzel için değerlendiren Levada Center Müdürü Lev Gudkov, Kadirov hakkında nötr yaklaşımı olan insanların, “çoğunluk olarak Kadirov’un Putin’in himayesinde olduğunu bildiklerini” söyledi.

Gudkov, “İnsanlar, Putin’e karşı bir şey söylemek istemedikleri için Kadirov hakkında nötr kalmayı tercih ediyorlar” dedi.