Rusya’daki kriz Adıgey’i vurmadı

Rusya’daki ekonomik kriz Adıgey’deki yatırımları etkilemedi. Uzmanlar, Adıgey’de, öncelikli olarak kaynak aktarılan alanların tarım, sanayi, turizm ve inşaat sektörü olduğunu belirtiyorlar.

Adıgey Cumhuriyeti Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 2007’den itibaren, Adıgey ekonomisine 124 milyar rubleden fazla yatırım girdi.

Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, 3 Şubat’ta yaptığı yıllık basın konferansında, yatırım konusundaki hataların üzerinde çalışıldığını, en iyi stratejinin belirlenmesi için bir “yol haritası” oluşturulduğunu ve projelerin hayata geçirilmesi için bir ofis kurulduğunu açıkladı. Bunun dışında, bölgede uygun yatırım şartlarının sağlanması için bir standart belirlendi.

Şu anda, Adıgey’de, 70 milyar rubleden fazla değerde olan 60’dan fazla yatırım projesi çalışma aşamasında. Bunlar arasında bazı büyük projeler de var.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, son sekiz yılda Adıgey ekonomisine yaklaşık 124,4 milyar ruble yatırımda bulunuldu. 2008-2014 döneminde Adıgey’de gerçekleştirilen projeler sayesinde 8 bin kişi istihdam edildi.