“Rusya’daki tatbikatın sebebi Türkiye ile ilişkilerin bozulması”

Uzmanlar, Rusya’nın Güney Askeri Bölge’de gerçekleştirdiği büyük tatbikatın siyasi sebepleri olduğunu iddia etti. Tatbikatlar boyunca, farklı hava savaş senaryoları ve Karadeniz filosu savunması tatbik edildi.

Uzmanlar, tatbikatlarda yeni tip askeri teçhizatın ve Sovyetler Birliği’nden kalan silahların kullanıldığını belirtiyorlar.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, 8-12 Şubat’ta Güney Askeri Bölge’de, askerlerin savaşa hazırlığı incelendi. Güney Askeri Bölge basın sözcülüğü bilgilerine göre, incelemeye 8500 asker, 900 kadar askeri teçhizat, 200 uçak ve helikopter ve yaklaşık 50 gemi katıldı. 12 Şubat’ta Astrahan bölgesi Kapustin Yar poligonunda “İskender-M” füzesi fırlatıldı. Füze hedefi 300 km’den vurdu. Putin, incelemesinden memnun kaldı.

16 Şubat’ta, Astrahan, Mahaçkale ve Hazar filosu askeri üslerinde, gemi, hava savunma kuvvetleri ve Güney Askeri Bölge havacılığının ortak tatbikatı sona erdi.

Siyaset bilimci Aleksandr Perenciyev, bu tatbikatların, Türkiye ile ilişkiler ve Suriye’de yapılan saldırılar bağlamında siyasi sebeplerle yapıldığına inanıyor.

Perenciyev, tatbikatlarda yeni ve eski askeri teçhizatın kullanıldığını belirtti.

Perenciyev, “Görülüyor ki, Kırım’ın, Rusya’nın güney bölgelerinin, özellikle Kuzey Kafkasya’nın korunmasıyla ilgili olası taktikler üzerinde çalışılıyor. Tatbikatlar, tüm birliklerin acil olarak mobilize edilmesini sağlamaya yöneliktir” dedi.

Tatbikatların bölgedeki diğer devletleri (Ukrayna, Azerbaycan, Ermenistan vs…) etkilemeyeceğini düşünen Perenciyev, “Tatbikatlarda, sadece Rusya’nın bölgesini koruyabileceği ve herhangi bir durumda güçlü bir karşılık verebileceği gösterilmek istendi” dedi.

Jeopolitik Problemler Akademisi başkan yardımcısı Konstantin Sivkov, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin bozulmasının Rusya’yı “hava savaşı senaryosu üzerine çalışmaya” zorladığını söyledi.

Sivkov, “Tatbikatlar, Rusya’nın bölgede kendisi ve müttefiklerini korumak için askeri güç kullanımını göstermek amacıyla yürütülüyor. Rusya kendisini koruyabileceğini gösteriyor, daha fazlası değil” ifadesinde bulundu.

Askeri Tahmin Merkezi Başkanı Anatoli Tsıganok, tatbikatlarda hem yeni hem Sovyet döneminden kalan silahların kullanıldığını söyledi.

Rusya’nın güneyindeki tatbikatlar Türkiye ile anlaşmazlığın sonucu oldu. Tsıganok’un düşüncesine göre, durumun kızışması halinde, Türkiye, Rus üslerinin bulunduğu Ermenistan, Güney Osetya ve Abhazya’ya hücum etmeye hazır.