Ukrayna Parlamentosu’ndan, Kırım Tatar özerkliğine destek

Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Milli Özerkliğinin kurulmasını destekledi

Ukrayna Parlamentosu, 15 Haziran tarihinde Parlamento’da düzenlenen ‘Geçici Olarak İşgal Edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinin Ukrayna’ya Yeniden Entegrasyon Stratejisi: Problemler, Çözüm Yolları, Yöntemler, Girişimler’ adlı müzakereler sonrasında sunulan öneri taslağını onayladı.

Önerilere göre, Ukrayna Cumhurbaşkanına Kırım Tatar, Karaim ve Kıpçak halklarını yerli halk olarak ilan edilmesini öngören ve Ukrayna Anayasası’nın 10. Maddesi’ne (Kırım Özerk Cumhuriyeti ile ilgili madde) getirilecek değişiklik ve eklemeleri yapılmasını sağlayan karar tasarısını hazırlayarak Parlamentoya sunmayı tavsiye ediliyor.

Ayrıca Kırım’ın idari ve bölgesel yapısının düzenlenmesi öneriliyor. Milletvekilleri, Sivastopol şehrinin özel statüsünü iptal etmeyi teklif ettiler ve Kırım Özerk Cumhuriyetini Kırım Tatar Milli Özerk Cumhuriyeti ile değiştirmeyi önerdiler.

Bununla birlikte müzakerelerde Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya entegrasyonu ve işgalden kurtarma stratejisi, yarımadada işbirlikçilik ve aklanma, ayrıca geçici olarak işgal edilen topraklarda mülkiyet haklarının sağlanması ile ilgili yasayı kabul etmeyi önerdiler.

Öneride, işgal edilen topraklarda işgalcilerle işbirliği yapan kişilerin Kırım’ın işgalden kurtarıldıktan sonra herhangi bir devlet görevine atanması mümkün olmaması tavsiye edildi.

Ayrıca Bakanlar Kuruluna uluslararası ortaklarıyla işbirliği yaparak geçici olarak işgal edilen topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarının haklarını  korumak için hak savunucu ve hayır kuruluşlarıyla oluşturmaya önerildi.

15 Haziran 2016’da Ukrayna Prlamentosunda Geçici Olarak İşgal Edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinin Ukrayna’ya Yeniden Entegrasyon Stratejisi: Problemler, Çözüm Yolları, Yöntemler, Girişimler’ adlı müzakereler düzenlenmişti.

Kaynak: QHA